Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy OZE może pomóc w resocjalizacji? Osadzeni w Kielcach pomagali w montażu fotowoltaiki

Czy OZE może pomóc w resocjalizacji? Osadzeni w Kielcach pomagali w montażu fotowoltaiki

Czy OZE może pomóc w resocjalizacji? Osadzeni w Kielcach pomagali w montażu fotowoltaiki

W Areszcie Śledczym w Kielcach jedna z firm zajmujących się montażem fotowoltaiki wykonała instalację o mocy 20 kWp. W montażu paneli na terenie zakładu brali udział również osadzeni, którzy przy okazji prac związanych z powstawaniem instalacji uczestniczyli w procesie resocjalizacyjnym.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Skazani pomogli w montażu paneli PV

Montaż modułów fotowoltaicznych przy Areszcie Śledczym w Kielcach zakończył się w ostatnich dniach lipca i był przeprowadzony przez firmę Voltica. Podłączaniem paneli do sieci czy innymi specjalistycznymi pracami zajęli się profesjonalni i przeszkoleni elektrycy, jednak nie tylko oni brali udział w pracach. Oprócz pracowników Volticy w pracach uczestniczyli również osadzeni w zakładzie karnym. Jak podkreśla rzeczniczka prasowa więzienia, Marcjanna Pakuła, zatrudnienie w tym zakresie więźniów jest elementem resocjalizacji.

– Dzięki zatrudnieniu osoby pozbawione wolności uczą się systematyczności i wywiązywania się z przydzielonych obowiązków, a tym samym odpowiedzialności za wykonaną pracę, co z kolei stanowi doskonały trening do samodzielnego życia na wolności i powrotu do społeczeństwa. Podczas budowy instalacji fotowoltaicznej w Areszcie Śledczym w Kielcach zatrudnieni byli osadzeni odbywający karę pozbawienia wolności w tutejszej jednostce penitencjarnej. Zatrudnieni oni zostali przez wykonawcę inwestycji na czas trwania zadania na podstawie umowy o zatrudnienie skazanych – mówi Pakuła.

Oczywiście zatrudnieni więźniowie nie mogli wykonywać obowiązków profesjonalnych elektryków. Oprócz jednak samego montażu paneli i podłączenia ich do sieci, konieczne były prace ogólnobudowlane. To właśnie przy nich osadzeni okazali się pomocni. Do zakresu obowiązków więźniów należała chociażby rozbiórka kostki brukowej czy wylanie betonu pod naziemną instalację fotowoltaiczną. Osadzeni pomagali też w przenoszeniu elementów konstrukcji.

Panele fotowoltaiczne zasilą więzienie w Kielcach

W ramach przetargu wygranego przez Volticę warunkiem zamówienia publicznego było właśnie zatrudnienie do prac nad instalacją skazanych osadzonych w tym zakładzie penitencjarnym. Warunki takiego zatrudnienia są wcześniej dokładnie określane, a pracodawca podpisuje ze skazanymi umowę.

– Zatrudnienie jest jednym z podstawowych narzędzi oddziaływania resocjalizacyjnego. Niesie ono ze sobą profity społeczne i ekonomiczne dla osób pozbawionych wolności. Do takich korzyści należą m.in.: możliwość bezpłatnego przyuczenia do zawodu, zachowanie sprawności zawodowej, sposobność pozyskania (w akceptowany społecznie sposób) środków finansowych, które mogą stanowić źródło pokrycia zobowiązań i kar pieniężnych (tj. alimenty, grzywny i in.). Uzyskiwane w drodze zatrudnienia środki pieniężne osadzeni przeznaczyć mogą również na własne potrzeby lub na udzielenie finansowego wsparcia bliskim – mówi rzeczniczka Aresztu Śledczego w Kielcach.

Sama instalacja PV o mocy 20 kWp ma produkować prąd na potrzeby własne więzienia i przyczynić się do obniżenia opłat za energię elektryczną.

– Czytaj także: Columbus zrealizuje część przetargu na fotowoltaikę w Brnie

Źródła: Areszt Śledczy w Kielcach, Voltica

Fot. Canva (sakhorn38, ArtistGNDphotography)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.