Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Polsce grozi blackout? Operator ogłosił zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej

Czy Polsce grozi blackout? Operator ogłosił zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej

Ostatnie dni dla polskich źródeł fotowoltaicznych były rekordowe. W piątek odnotowano najwyższą w historii ich moc​, a w niedzielę Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. były zmuszone do ograniczenia produkcji OZE.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowy rekord mocy 

W piątek (21 kwietnia 2023) padł rekord polskich źródeł fotowoltaicznych. Między 13 a 14 pracowały one ze średnią mocą 8376,15 MW – tak wynika z danych podanych przez PSE.

Poprzedni rekord odnotowano 29 marca 2023 roku, kiedy to polska fotowoltaika dostarczyła 7539,08 MW mocy.

PSE odłączył od sieci panele fotowoltaiczne

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. ogłosiły tzw. zagrożenie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, aby móc wydać dyspozycję odłączenia części elektrowni przyłączonych do średniego napięcia. Taka redukcja jest możliwa dopiero po ogłoszeniu zagrożenia.

Powodem tej decyzji była nadwyżka wytworzona przez źródła fotowoltaiczne w ostatnie słoneczne dni. Oprócz tego, dużo energii wytworzyły również farmy wiatrowe. PSE zredukowała produkcję energii o  2,2 GW.

23 kwietnia 2023 r. w systemie elektroenergetycznym występuje nadwyżka podaży energii elektrycznej w stosunku do zapotrzebowania. Jej przyczyną jest wysoka produkcja energii przez źródła OZE w związku ze sprzyjającymi warunkami pogodowymi, przy jednocześnie niskim zapotrzebowaniu na energię ze względu na dzień wolny od pracyczytamy w komunikacji Polskich Sieci elektroenergetycznych. 

Nie grozi nam jednak blackout, czyli generalny brak prądu. Działanie podjęte przez PSE ma na celu zapewnienie sprawnego działania systemu.

To nie pierwsza taka sytuacja w Polsce. Operator już w przeszłości kilkukrotnie realizował podobną procedurę w przypadku farm wiatrowych.

Źródła: interia, energetyka24, pse.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.