Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy rachunek za prąd może być niższy? Rusza kampania edukacyjna „Liczy się energia”

Czy rachunek za prąd może być niższy? Rusza kampania edukacyjna „Liczy się energia”

Ceny prądu rosną nie tylko w całej Europie, ale i na świecie. Dlaczego tak się dzieje? Co się składa na cenę prądu? I jak oszczędzać na rachunkach? Na te i wiele więcej pytań chce odpowiedzieć Polski Komitet Energii Elektrycznej w ramach kampanii edukacyjnej „Liczy się energia”.

Reklama

Kampania edukacyjna

Przez najbliższe miesiące Polski Komitet Energii Elektrycznej będzie wyjaśniać przyczyny wzrostu cen energii, pokazywać wpływające na nie mechanizmy oraz sposoby na racjonalne gospodarowanie zużyciem prądu. Celem kampanii jest edukacja o rynku energii oraz prostych zabiegach, które pomogą ograniczyć zużycie prądu, a w efekcie wysokość rachunku za energię elektryczną i jego wpływ na budżet gospodarstwa domowego.

Porady dotyczące oszczędzania energii w gospodarstwie domowym, bieżące informacje na temat zmian na rynku energii oraz czynników wpływających na końcową cenę prądu zostaną zebrane na dedykowanej stronie internetowej www.liczysieenergia.pl. W części „Pytania i odpowiedzi” znalazły się odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania konsumentów.

4s URFXu0prTVJVv8YDVUqm6grqCIgk InNaS21dyj13qp
Co się składa na cenę prądu, źródło: liczysieenergia.pl/rynek-energii/

Polski Komitet Energii Elektrycznej jest stowarzyszeniem sektora elektroenergetycznego, którego działalność koncentruje się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem branży w nowoczesnej gospodarce rynkowej.

Chcesz wiedzieć co składa się na rachunek za prąd?

Podwyżki cen prądu w 2022

W grudniu prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na energię elektryczną na 2022 rok dla gospodarstw domowych wprowadzające podwyżki o ok. 24%. Oznacza to, że cena prądu dla użytkowników indywidualnych (gospodarstwo domowe zużywające ok. 1,8 MWh energii elektrycznej rocznie, rozliczające się w taryfie G11, przy zasilaniu jednofazowym i sześciomiesięcznym okresie rozliczeniowym) wzrośnie o ok. 21 zł miesięcznie.

Polski rząd, w ramach działań osłonowych dla odbiorców energii, zdecydował o tymczasowej rezygnacji z pobierania akcyzy i obniżeniu stawki podatku VAT z 23 do 5%. Dzięki tzw. tarczy antyinflacyjnej i dodatkowi osłonowemu, w pierwszych miesiącach 2022 roku zmiany cen będą mniej odczuwalne na rachunkach za prąd – przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci miesięcznie tylko o ok. 6 złotych więcej niż w ubiegłym roku.

gyltU0TCoSkmuzaHrQigULIYzuT39gjt9nQxRkWVv8Hr6aLYHxAhE Dex0og kPt7GeRvbVKYYgk8VRRsPTCjFzuQd sQDUTUVPGwA 0 YqN4YQKOuRX6WB wJV vlYKXzsyydm
Dlaczego ceny prądu się zmieniają, źródło: liczysieenergia.pl

Dlaczego ceny prądu rosną?

Na te wzrosty mają wpływ m.in. rosnące ceny uprawnień do emisji CO2. 8 grudnia 2021 osiągnęły niemal 90 euro za tonę, tym samym przebijając trzykrotnie cenę z początku 2021 roku. Pozyskiwanie uprawnień jest koniecznie do wytwarzania energii z paliw kopalnych. W Polsce nadal przeważająca większość energii w miksie energetycznym pochodzi z elektrowni węglowych, które kupują uprawnienia do emisji CO2, a są zarazem jego największymi emitentami.

ajZZBTYzkE5fHPil32a8k7D 0iUlOtGk98bKtptG70xYe31vu xg7axNHr02qy
Dobowa struktura produkcji energii elektrycznej, źródło: energy.instrat.pl

– Zatwierdzone przez URE podwyżki taryf w Polsce były nieuniknione, podobnie jak w innych krajach. W konsekwencji gwałtownych zmian rynkowych szczególnego znaczenia nabiera konieczność zmiany nawyków konsumentów energii i zwrot ku bardziej racjonalnemu gospodarowaniu zużywanym prądemwskazują eksperci Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Zdaniem ekspertów zwiększenie świadomości odbiorców energii i zmiany nawyków pozwalają zmniejszyć zużycie prądu w gospodarstwie domowym nawet o 20% bez znaczącego wpływu na komfort życia. 

A jeśli chcesz wiedzieć jak zmieniały się opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie domu oraz wodę i ścieki na przestrzeni lat, koniecznie zajrzyj do testu.

źródło: informacja prasowa, liczysieenergia.pl, energy.instrat.pl, biznesalert.pl, 300gospodarka.pl, fot. Casey Horner/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.