Wiadomości OZE Czy rosyjskie strefy podbiegunowe rozwiną się dzięki OZE? 29 czerwca 2019 Wiadomości OZE Czy rosyjskie strefy podbiegunowe rozwiną się dzięki OZE? 29 czerwca 2019 Przeczytaj także OZE Społeczności energetyczne z nowym wsparciem. 850 mln zł na OZE i magazyny energii Lokalna transformacja energetyczna zyskała wsparcie z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) ogłosiło przekazanie ponad 850 mln zł na 25 strategicznych przedsięwzięć. Wsparcie obejmie inwestycje w nowoczesne źródła OZE, magazyny energii i systemy zarządzania energią. OZE Energia popłynie przez Morze Śródziemne. UE pozyska 15 GW zielonej energii z Afryki i Bliskiego Wschodu Podczas trwającego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), Dubravka Šuica, komisarz ds. regionu śródziemnomorskiego oraz Dan Jørgensen, komisarz ds. energii i mieszkalnictwa, oficjalnie zainaugurowali inicjatywę T-MED. To projekt, którego celem jest budowa 15 GW nowych mocy OZE oraz rozwój nowoczesnych sieci przesyłowych łączących Europę z Bliskim Wschodem i Afryką Północną (region MENA). Rosyjskie „Biuro Projektowe Rozwoju Arktyki” przedstawiło swój pomysł na rewitalizację stref podbiegunowych należących do Federacji Rosyjskiej. Rozwój tych terenów jest możliwy dzięki odnawialnym źródłom energii, przede wszystkim mikrogeneracji i generacji rozproszonej. Powyższe wystąpienie stanowiło pokłosie przyłączenia się Rosji do opracowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych „Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030” oraz koncepcji „17 Celów Zrównoważonego Rozwoju”. Reklama Jeden z uczestników tejże konferencji, dr Aleksandr Worotnikow z Rosyjskiej Akademii Nauk i ekspert z ramienia „Biura Projektowego Rozwoju Arktyki”, przedstawił także sugerowane drogi rozwoju OZE na terenach Arktyki i możliwe sposoby finansowania takich inwestycji. Zdaniem naukowca pożądanymi sposobami wspierania „zielonych” inwestycji przez państwo są m.in. preferencyjne kredyty państwowe, „zielone” obligacje, granty oraz fundusze celowe. Inwestycje w OZE na terenie Arktyki są szczególnie istotne, ponieważ koszty transportu węgla oraz oleju napędowego na tereny podbiegunowe pochłaniają większość pieniędzy z budżetów tych obwodów. Przekłada się to na cenę paliwa: na obszarze Arktyki jest ona dwu- lub trzykrotnie wyższa w porównaniu do średniej światowej. Z tego względu optymalnym rozwiązaniem mogą okazać się właśnie odnawialne źródła energii. – Dzięki dywersyfikacji źródeł energii, a tym samym wykorzystaniu potencjału słonecznego, jaki tam jest, okazuje się, że przełożenie ilości energii generowanej przez słońce na 1 m2 w tamtej części świata jest naprawdę znakomite. Rosjanie mogą stworzyć nowe, rozproszone sieci, mikroinstalacje, a to może sprawić nie tylko rozwój ekonomiczny, ale również społeczny. I sprawi, że więcej ludzi zechce tam zamieszkać, w tym bardzo trudnym regionie. Czy to się opłaci? Czy warto? Zobaczymy. My będziemy się bacznie przyglądać sytuacji, jaka jest na Wschodzie, bo jest ona po prostu fascynująca – zauważyła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE. Zdaniem ekspertów rozwój sektora OZE na terenie Arktyki będzie kosztowny, ale wykonalny. Według wstępnych szacunków do 2030 r. trzeba będzie przeznaczyć na ten cel nawet 93 biliony dolarów. Oprócz technologii związanej z odnawialnymi źródłami energii należy również zatroszczyć się o wybudowanie zakładów odpowiedzialnych za utylizację dużych odpadów bez szkody dla środowiska, co będzie wymagało utworzenia dodatkowej infrastruktury drogowej oraz energetycznej. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.