Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rolników? Jak funkcjonować będzie ekogospodarstwo przyszłości?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rolników? Jak funkcjonować będzie ekogospodarstwo przyszłości?

Firma Iron Ox z Doliny Krzemowej opracowała gospodarstwo rolne w pełni obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Według naukowców jest to dużo bardziej zrównoważone rozwiązanie od tradycyjnego rolnictwa.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Inspiracja przedsięwzięcia

Prezesem firmy Iron Ox jest  Brandon Alexanderow, który wychował się na farmie dziadków w Teksasie, zbierając ziemniaki i bawełnę. Kiedy w dorosłym życiu ukończył kierunek Robotyki postanowił wrócić do korzeni wprowadzając sztuczną inteligencję do przemysłu rolnictwa.

W 2015 roku postanowił odbyć sześciomiesięczną podróż po Kalifornii, aby móc przyjrzeć się wyzwaniom z jakimi spotykają się amerykańscy rolnicy. Przedsiębiorca głęboko wierzył, że automatyzacja może rozwiązać ich problemy i znacząco ułatwić pracę.

W 2018 roku stworzył startup Iron Ox, którego misją jest automatyzacja rolnictwa.

– Aby naprawdę wyeliminować marnotrawstwo, aby naprawdę osiągnąć kolejny poziom zrównoważenia i wpływu, musimy przemyśleć cały proces uprawy  – wyjaśnia Alexander.

Efekty pracy

Firma stworzyła systemu hydroponiczny, wykorzystujący sztuczną inteligencję by zapewnić każdej roślinie optymalny poziom nasłonecznienia, wody i składników odżywczych. Roboty Grover i Ada wykorzystują go do  uprawy bazylii, truskawek i innych roślin.

Grover jest odpowiedzialny za przenoszenie roślin do stacji dozowania, gdzie przekazuje produkty Adzie.

PwnNnuzs1QKXpCzGfzzA2sA7QWLAAd6BEyOjrR3u0fegpFDyRCov93LOPyYucqDf1WygCfvenxXgW9cO0YN8bsMs93IkA1tlm2

Fot: Sztuczna inteligencja w rolnictwie/ źródło: euronews.com

Czujniki pomagają sprawdzać wodę pod kątem poziomu składników odżywczych i wszelkich innych składników potrzebnych do zdrowego wzrostu. Cały proces można obejrzeć na poniższym filmiku:

Dzięki temu innowacyjnemu systemowi gospodarstwo wytwarza mniej odpadów i zużywa tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebuje. Plony są kilkakrotnie wyższe, a wpływ na środowisko zminimalizowany jest do minimum.

Czy maszyny już niedługo całkiem zastąpią rolników?

Źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.