Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rolników? Jak funkcjonować będzie ekogospodarstwo przyszłości?

Czy sztuczna inteligencja zastąpi rolników? Jak funkcjonować będzie ekogospodarstwo przyszłości?

Firma Iron Ox z Doliny Krzemowej opracowała gospodarstwo rolne w pełni obsługiwane przez sztuczną inteligencję. Według naukowców jest to dużo bardziej zrównoważone rozwiązanie od tradycyjnego rolnictwa.

BANER MOBILEB1
Reklama

Inspiracja przedsięwzięcia

Prezesem firmy Iron Ox jest  Brandon Alexanderow, który wychował się na farmie dziadków w Teksasie, zbierając ziemniaki i bawełnę. Kiedy w dorosłym życiu ukończył kierunek Robotyki postanowił wrócić do korzeni wprowadzając sztuczną inteligencję do przemysłu rolnictwa.

W 2015 roku postanowił odbyć sześciomiesięczną podróż po Kalifornii, aby móc przyjrzeć się wyzwaniom z jakimi spotykają się amerykańscy rolnicy. Przedsiębiorca głęboko wierzył, że automatyzacja może rozwiązać ich problemy i znacząco ułatwić pracę.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

W 2018 roku stworzył startup Iron Ox, którego misją jest automatyzacja rolnictwa.

– Aby naprawdę wyeliminować marnotrawstwo, aby naprawdę osiągnąć kolejny poziom zrównoważenia i wpływu, musimy przemyśleć cały proces uprawy  – wyjaśnia Alexander.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Efekty pracy

Firma stworzyła systemu hydroponiczny, wykorzystujący sztuczną inteligencję by zapewnić każdej roślinie optymalny poziom nasłonecznienia, wody i składników odżywczych. Roboty Grover i Ada wykorzystują go do  uprawy bazylii, truskawek i innych roślin.

Grover jest odpowiedzialny za przenoszenie roślin do stacji dozowania, gdzie przekazuje produkty Adzie.

PwnNnuzs1QKXpCzGfzzA2sA7QWLAAd6BEyOjrR3u0fegpFDyRCov93LOPyYucqDf1WygCfvenxXgW9cO0YN8bsMs93IkA1tlm2

Fot: Sztuczna inteligencja w rolnictwie/ źródło: euronews.com

Czujniki pomagają sprawdzać wodę pod kątem poziomu składników odżywczych i wszelkich innych składników potrzebnych do zdrowego wzrostu. Cały proces można obejrzeć na poniższym filmiku:

Dzięki temu innowacyjnemu systemowi gospodarstwo wytwarza mniej odpadów i zużywa tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebuje. Plony są kilkakrotnie wyższe, a wpływ na środowisko zminimalizowany jest do minimum.

Czy maszyny już niedługo całkiem zastąpią rolników?

Źródło: euronews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.