Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Tauron zbuduje elektrownie wiatrową wspólnie z PGE?

farma-offshore

Czy Tauron zbuduje elektrownie wiatrową wspólnie z PGE?

Jak mówi prezes Tauron Polska Energia, Filip Grzegorczyk, firma którą kieruje jest zdeterminowana w zakresie rozwoju farm wiatrowych – na morzu i na lądzie. Nie wyklucza też, że przy budowie instalacji off-shore współpracować będzie z innymi podmiotami.

BANER MOBILEB1
Reklama

„Myślimy o rozwoju odnawialnych źródeł energii, zarówno morskich farm wiatrowych, jak i lądowych farm wiatrowych. Taki jest globalny megatrend i chcemy w nim uczestniczyć. Oczekują tego także instytucje finansowe, a przy poziomie naszego zadłużenia nie da się nie uwzględniać tego, co te inwestycje oczekują”, mówi Grzegorczyk.

Zbyt wcześnie jest jednakże mówić o konkretach, przyznaje prezes. Jak informuje Tauron, obecnie analizuje kilka projektów on- i off-shore, ale jest za wcześnie, by mówić o szczegółach.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jeśli chodzi o współpracę w zakresie inwestycji off-shore, to jako potencjalny podmiot wskazuje się PGE – ta spółka także chce budować wiatraki na morzu. Grzegorczyk powiedział, że nie można niczego wykluczyć. „Jesteśmy na etapie analiz wewnętrznych i nie rozmawialiśmy jeszcze z żadnymi potencjalnymi partnerami w tym zakresie. Wszyscy prowadzą wewnętrzne analizy, przecież nikt z pośród polskich firm jeszcze tego nie robił. Sadzę, że różne konfiguracje są tutaj możliwe. Tak jak z PGNiG budujemy Elektrociepłownię Stalowa Wola, tak z innym partnerem możemy budować morskie farmy wiatrowe”, wyjaśnił prezes.

PGE planuje do 2030 roku uruchomić farmy wiatrowe o łącznej mocy 2500 MW. Jak informuje grupa, obecne szacunki wskazują, że budowa 1 GW instalacji off-shore to inwestycja na poziomie 12-14 miliardów złotych. Z tego jedna trzecia to koszt przyłączenia instalacji do sieci przesyłowej.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

PGE Energia Odnawialna chce posadowić farmę wiatrową Baltica w odległości około 32 kilometrów od Łeby. Już rozpoczęły się LIDARowe badania wietrzności w tym miejscu. Potrwać one mają dwa lata. W ramach przygotowań do tej ambitnej inwestycji PGE wystawiło wezwanie na zakup aukcji kontrolowanej przez Dominikę Kulczyk z Polenergi.

Polenergia, we współpracy z Statoil Holding Netherlands, rozwija własny projekt instalacji wiatrowej. Miałaby mieć ona moc 1200 MW. PGE zamierza wykupić 100% akcji Polenergi. Zapisy na sprzedaż ruszyły 13 lipca tego roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.