1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy Tesla wyprodukuje vana zasilanego energią słońca?

van

Czy Tesla wyprodukuje vana zasilanego energią słońca?

Elon Musk do niedawna nie potwierdzał informacji o wyprodukowaniu elektrycznego vana. Ostatnio prezes Tesli zapowiedział, że elektryczna furgonetka będzie mogła wyjechać z taśmy produkcyjnej wówczas, gdy pojawią się do niej odpowiednie akumulatory.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nowe możliwości

Van Tesli miałby być zasilany energią słoneczną, dzięki zamontowanym w rozkładanym dachu panelom solarnym. Elon Musk skomentował nową koncepcją pojazdów, już nie elektrycznych, a napędzanych OZE. Według niego van jest dużo lepszą opcją, korzystającą z energii słońca, niż przeciętny samochód osobowy:

Furgonetka posiada duży i płaski obszar. Na takim dachu montowanie paneli słonecznych ma rzeczywiście sensskomentował.

Szef Tesli wspomniał, że już wcześniej omawiano w firmie możliwości wykorzystania napędu, który korzysta z energii słonecznej. Jak twierdzi, powtarzającym się problemem jest efektywność takiej formy, ponieważ rzadko zdarza się, że dach solarny jest w stanie wygenerować odpowiednią ilość mocy, aby projekt i użytkowanie były opłacalne. W tej kwestii ważne jest, w jakim miejscu się znajdujemy, gdzie parkujemy, jaka ilość promieni słonecznych pada na powierzchnię paneli itd. Efektywne ogniwa słoneczne mogą zwiększać zasięg pojazdu, a obecne technologie w dziedzinie energetyki słonecznej pozwalają z nadzieją patrzeć w przyszłość nowej ery mobilności i brzmią obiecująco.

Tesla Cybertruck, źródło: tesla.com

Elon Musk nie był dotychczas zwolennikiem wykorzystania OZE ze słońca w pojazdach, jednak z czasem rozwoju technologii zmienił zdanie. Energię słońca będzie można wykorzystać, chociażby w stalowym modelu Tesla Cybertruck.

Można korzystać z solarnego dachu w drodze, a kiedy samochód jest zaparkowany, można rozłożyć dach, aby sobie zapewnić cień. Obszar na dachu vana pozwala na skumulowanie energii i uzyskanie zasięgu na około 30 mil (48 km). 

Prosument

Elon Musk dodał, że najlepszym sposobem na optymalne wykorzystanie energii słonecznej i napędzenie pojazdu byłaby własna instalacja solarna na dachu domu i ładowanie pojazdu w gospodarstwie. Wówczas furgonetka nie polegałaby na łańcuchu dostaw benzyny ani nawet na sieci elektrycznej.

Myślę, że to byłoby świetne rozwiązanie. Nawet jeśli nadejdzie apokalipsa, nadal można jeździć swoim vanem dodał szef Tesli.

źródło: electrek.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.