Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Kolejni producenci zapowiadają zwiększenie produkcji samochodów elektrycznych

samochody elektryczne tesla

Kolejni producenci zapowiadają zwiększenie produkcji samochodów elektrycznych

Największe amerykańskie przedsiębiorstwa motoryzacyjne przedstawiły raporty za ubiegły rok. Wyniki finansowe okazały się lepsze, niż przewidywali analitycy. Ponadto najważniejsi gracze na rynku zapowiadają zwiększenie nakładów na produkcję pojazdów elektrycznych w 2021 roku. 

BANER MOBILEB1
Reklama

Wyniki General Motors i Ford Motor

W opublikowanym raporcie za IV kwartał 2020 roku General Motors wykazał przychody w wysokości 37,52 mld dolarów, mimo iż analitycy przewidywali 36,1 mld dolarów. Z kolei zysk na akcję General Motors za okres październik-grudzień wyniósł 1,93 dolara.

Wyniki przedstawił również konkurent GM, Ford Motor Company. Jego przychody w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosły 33,2 mld dolarów, natomiast analitycy spodziewali się 33,89 mld dolarów. Zysk na akcję uplasował się na poziomie 34 centów. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Tesla z najwyższą kapitalizacją rynkową w branży

Z raportu Tesli wynika, że jej przychody w IV kwartale wyniosły 10,74 mld dolarów, względem oczekiwań rynku na poziomie 10,4 mld dolarów. Zysk na akcję spadł natomiast do 80 centów. Kapitalizacja rynkowa Tesli przekroczyła 815 mld dolarów. To najwyższy wynik w branży motoryzacyjnej, przekraczający ponad sześć razy łączną wycenę GM i FM. 

Reuters cytuje jednak analityków, którzy zwracają uwagę na zmieniające się nastroje wśród inwestorów. Źródłem ich niezadowolenia jest sam Elon Musk, którego cele na 2021 rok nie są formułowane konkretnie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zwiększona produkcja elektryków w USA i Europie

Serwis CNBC przytacza wypowiedź szefowej GM Mary Barra, z której wynika, że w 2021 roku koncern zamierza przeznaczyć 7 mld dolarów na inwestycje w pojazdy w pełni elektryczne (EV) i autonomiczne (AV). W latach 2020-2025 suma wydatków na rozwój i przyspieszenie prac nad EV i AV ma wynieść ok. 27 mld dolarów. 

Podwojenie wydatków na pojazdy elektryczne zapowiedział również Ford. Do 2025 roku zamierza przeznaczyć na ten cel 22 mld dolarów. Z kolei na rozwój pojazdów autonomicznych koncern wyłoży 7 mld dolarów, z czego 5 mld w latach 2021-2025. 

Zwiększenie wydatków na pojazdy elektryczne zapowiedzieli również europejscy producenci. BMW oświadczyło w zeszłym miesiącu, że w bieżącym roku będzie dążyć do podwojenia sprzedaży samochodów w pełni elektrycznych. 

Działania są spowodowane coraz bardziej rygorystycznymi przepisami UE co do emisji dwutlenku węgla. Ponadto kolejne kraje wprowadzają zakaz sprzedaży nowych pojazdów spalinowych.

Źródło: PAP, electrek.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.