Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w Wielkiej Brytanii od 2030 roku

Trzy lata temu Wielka Brytania ogłosiła, że ma zamiar wprowadzić przepisy zakazujące sprzedaży samochodów spalinowych do 2040 roku. Kilka miesięcy temu okres ten przyspieszono do 2035. Jak wynika z najnowszych doniesień, nowa data legislatywy to już 2030 rok. Czy inne kraje zamierzają pójść w ślady Wielkiej Brytanii?

Samochody spalinowe źródłem emisji CO2

Przepisy zaproponowane przez brytyjski rząd mają wesprzeć elektromobilność i odbudowę gospodarki oraz przyczynić się do zatrzymania zmian klimatycznych. Silniki spalinowe zamiast benzyny będą napędzać paliwa pochodzące z odnawialnych źródeł energii. Po konsultacjach polityków ze specjalistami od klimatu uznano, że należy skrócić czas przygotowania ustawy. Decyzja miała zapaść już kilka miesięcy temu, ale odroczono ją ze względu na epidemię. Według partii rządzącej szybsze skierowanie kraju w stronę elektromobilności pozwoli na sprawniejszą odbudowę gospodarki po kryzysie związanym z koronawirusem.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w innych krajach

Państwem, w którym zakaz sprzedaży zostanie wprowadzony najszybciej jest Norwegia. Samochodu spalinowego nie kupimy tam już w 2025 roku. Do 2030 roku podobną regulację mają wprowadzić m.in. w Niemcy, Irlandia czy Holandia. Zmiany te są konieczne, aby kraje europejskie mogły spełnić warunki Porozumienia Paryskiego, które zakładają zatrzymanie wzrostu temperatury na bezpiecznym poziomie 1,5 stopnia.

Budżet węglowy tych krajów będzie bardziej wydajny. Tak poważna zmiana wymaga jednak wielu przygotowań.

Cele postawione przed państwami europejskimi muszą być realnie uzupełnione przez szereg działań: wybudowanie odpowiedniej infrastruktury, właściwa informacja obywateli i wystarczająco długi czas na skonstruowanie i sprawdzenie nowych modeli samochodów- powiedział Peter Mock, główny dyrektor Międzynarodowej Rady Czystego Transportu.

W imię walki z kryzysem klimatycznym

Nowe prawo nie przewiduje jednak natychmiastowego zakazu użytkowania samochodów spalinowych. Brytyjscy kierowcy, którzy posiadają samochody spalinowe, będą mogli zamienić je na elektryki do 2050 roku. Wtedy właśnie ustawodawca zamierza wprowadzić zakaz poruszania się autami spalinowymi na terenie Wielkiej Brytanii.

Wielu właścicieli protestuje, rząd jednak zapewnia o wsparciu finansowym dla wszystkich, którzy będą musieli zainwestować w nowy pojazd. Dodatkowo samochody hybrydowe nie będą objęte embargo.

Wiemy, że jako kraj, jako społeczeństwo, jako mieszkańcy planety, jako gatunek, musimy działać teraz- skomentował decyzję rządu premier Boris Johnson.

Źródło: NBCNews