Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy zmiany klimatu wpłyną na… keczup? Kalifornijskie uprawy pomidorów zagrożone

Czy zmiany klimatu wpłyną na… keczup? Kalifornijskie uprawy pomidorów zagrożone

Czy zmiany klimatu wpłyną na… keczup? Kalifornijskie uprawy pomidorów zagrożone

Kalifornia doświadczyła najcieplejszego lipca w historii prowadzonych pomiarów. Pożary, susze i wyjątkowo długie okresy upałów wpływają na tamtejszy przemysł oraz rolnictwo. Tym ostatnim w szczególności przejęci są producenci keczupu, którzy muszą pracować stworzeniem nowych odmian pomidorów. Rośliny te muszą być bowiem znacznie bardziej odporne na wysokie temperatury.

Reklama

Rekordowy lipiec w Kalifornii. Tamtejsze rolnictwo cierpi

W Kalifornii ostatnie lata przyzwyczaiły mieszkańców do ciepła, jednak miniony lipiec pobił wszelkie rekordy. Średnia temperatura powietrza wyniosła 27,5°C, co przebiło dotychczasowe 26,56°C z lipca 2021 roku. Dwutygodniowa fala upałów na początku miesiąca przyczyniła się do wybuchu czwartego największego pożaru w historii stanu, który objął niemal 173 tysiące hektarów powierzchni.

W Kalifornii mieszczą się wielohektarowe uprawy pomidorów, w tym również tych, które trafiają potem do keczupu. W produkcji tego produktu używa się specjalnej odmiany, która zawiera mniej soku i ma bardzo nasycony, czerwony kolor. Za stworzenie tego wariantu odpowiedzialny jest koncern Heinz, który w tym celu od półtora wieku prowadzi selektywną hodowlę tej rośliny. Dzięki wyjątkowo czerwonej barwie nie jest konieczne chociażby dodawanie do keczupu barwników.

Do opracowywania specjalnych odmian oddelegowane jest specjalne firmowe centrum badań, HeinzSeed, które opracowane w specjalnych warunkach nasiona wysyła potem do rolników, od których koncern skupuje już gotowe pomidory. W ostatnich latach badacze z HeinzSeed mieli jednak ręce pełne roboty i nic nie wskazuje na to, aby miało się to skończyć. Wszystko przez zmiany klimatu.

Czy uda się przystosować pomidory do wysokich temperatur?

Na ten moment Heinz nie wie jeszcze, jakie dokładnie straty dla ich upraw pomidorów przyniosą kalifornijskie lipcowe upały. Pytany przez Bloomberg Patrick Sheridan, wiceszef działu globalnego rolnictwa i zrównoważonego rozwoju w firmie, mówi, że niektóre szacunki mówią o nawet 20%. Prawdziwe wyniki poznamy jednak dopiero na koniec sezonu zbiorów, a więc w październiku.

Pewne jest jednak to, że jakieś straty będą. A to nie pierwsza i nie ostatnio fala upałów, która nawiedzi Kalifornię. Dlatego też badacze z HeinzSeed już od pięciu lat pracują nad stworzeniem odmiany pomidorów bardziej odpornej na wysokie temperatury. W tym okresie koncert zwiększył swoje wydatki na ten cel czterokrotnie. W tym momencie brak jeszcze perspektyw na masową uprawę tych wariantów, jednak pierwsze eksperymentalne plony już są zbierane.

Heinz to olbrzymi koncern, który może pozwolić sobie na milionowe inwestycje w hodowlę roślin odpornych na zmianę klimatu. Czy z sekretów jego badaczy będą mogli skorzystać również rolnicy nieposiadający wielkiego kapitału? I jak coraz częstsze i bardziej ekstremalne fale upałów wpłyną na smak, cenę oraz ilość keczupu na sklepowych półkach? O tym będziemy mieli okazję przekonać się w najbliższych latach.

– Czytaj także: Porywa domy i sieje spustoszenie. Są pierwsze ofiary śmiertelne huraganu Ernesto

Źródła: bloomberg.com, sfchronicle.com

Fot. Canva (Adam Calaitzis, Photo Beto)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.