Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czym jest CSIRE, czyli Centralny System Informacji?

Czym jest CSIRE, czyli Centralny System Informacji?

Już w przyszłym roku ma zostać uruchomiony Centralny System Informacji Rynku Energii. Czym jest i jakie korzyści przyniesie?

BANER MOBILEB1
Reklama

Czym jest Centralny System Informacji Rynku Energii?

Centralny System Informacji Rynku Energii będzie służył do przetwarzania informacji rynku energii na potrzeby procesów rynku energii elektrycznej oraz wymiany informacji pomiędzy jego użytkownikami. Utworzenie go reguluje nowelizacja ustawy Prawo energetyczne.

Kiedy powstanie Centralny System Informacji Rynku Energii? CSIRE ma w pierwotnym kształcie zostanie uruchomiony 1 lipca 2024 roku. Należy, jednak pamiętać, że do 2026 roku będzie nadal rozwijana o kolejne funkcjonalności.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Kto odpowiada za Centralny System Informacji Rynku Energii? OIRE, Czyli Operator Informacji Rynku Energii, który ma utworzyć CSIRE, ale także nim zarządzać.

Po co powstanie CSIRE?

Kluczowym celem jest zapewnienie skutecznej i bezpiecznej wymiany informacji na rynku energii elektrycznej, umożliwiającej uczestnikom tego rynku realizację ich ustawowych praw i obowiązków. Pozostałe, równie istotne cele, to:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
  •  ujednolicenie oraz usprawnienie procesów rynku energii elektrycznej, w tym w szczególności procesu zmiany sprzedawcy energii elektrycznej,

poprawa konkurencyjności na rynku energii elektrycznej,

  • umożliwienie bezpłatnego dostępu odbiorcom do własnych informacji rynku energii (w tym danych pomiarowych),
  • zapewnienie użytkownikom profesjonalnym bezpłatnego dostępu do wybranych danych statystycznych,
  • zapewnienie danych umożliwiających uczestnikom rynku oferowanie nowych produktów i usług,
  • poprawa wykorzystania zasobów KSE.

Jakie korzyści daje Centralny System Informacji Rynku Energii?

Centralny System Informacji Rynku Energii przyniesie wiele korzyści. Jakie? Dzięki CSIRE umieszczone zostaną najważniejsze informacje z rynku energii, w jednym miejscu, w ujednoliconym modelu, a to w następstwie umożliwi szybsze i łatwiejsze realizowanie procesów i zadań.

– CSIRE dla klienta, to przede wszystkim nowe standardy obsługi i wymiany informacji. To

szansa na usprawnienie i przyspieszenie realizacji jego spraw i procesów na rynku energii

elektrycznej w Polsce. Tu dobrym  przykładem jest chociażby możliwość zmiany sprzedawcy w ciągu zaledwie 24h. Jeszcze kilka lat temu nikt by nie uwierzył, że tego typu zmiana w tak krótkim czasie jest realnapodkreśla Ewa Midak, prezeska zarządu E.ON Polska Operations.

Źródło: pse.pl, enerad.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.