Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

„Czyste Powietrze” wreszcie odbiurokratyzowane

„Czyste Powietrze” wreszcie odbiurokratyzowane

Od 15 maja wchodzi w życie nowa, odbiurokratyzowana wersja rządowego programu „Czyste Powietrze”. Na beneficjentów czeka o połowę krótszy formularz wniosku, a większość wymaganych dokumentów i zaświadczeń będzie można zastąpić oświadczeniami. Co więcej, jednocześnie będzie można zawnioskować tez o pieniądze z programu „Mój prąd”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Na te zmiany czekaliśmy już od dawna. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już od kilku miesięcy zapowiadał wprowadzenie ułatwień w programie „Czyste Powietrze”. Dotychczas wielu beneficjentów, aby poprawnie wypełnić wniosek, musiało do tego zatrudniać ekspertów. Teraz ma być dużo łatwiej.

– Chcemy, by jeszcze więcej mieszkańców mogło skorzystać z tego programu, a obsługa wniosków stała się szybsza. Do tej pory wnioski były rozpatrywane w terminie do 90 dni roboczych. Teraz będzie to 30 dni kalendarzowych. Dotychczasowy wniosek liczył 17 stron i beneficjenci mieli problemy z jego wypełnieniem. Nowy będzie miał zaledwie 9 stron. Co więcej, nie będziemy wymagali przedkładania wielu dokumentów i zastąpimy je oświadczeniami. Chcielibyśmy, aby w program włączyły się też samorządy – powiedział Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w wywiadzie dla Radia eM Kielce.

Zmienia się też tabela progów dochodowych. Zamiast kilkunastu, będą dwa: 1400 złotych dla gospodarstw wielorodzinnych i 1940 dla jednoosobowych.

– Zmiany te powinny wpłynąć na to, że w tym roku i przyszłym zanotujemy 100-procentowy wzrost liczby wniosków – przewiduje Ryszard Gliwiński.

Wnioski będzie można składać dodatkowo za pośrednictwem specjalnie uruchomionego modułu w rządowym portalu gov.pl

Czyste Powietrze i Mój Prąd – jeden wniosek

To jednak nie wszystko. Równolegle z programem „Czyste powietrze” funkcjonuje program „Mój prąd”. Dotychczas, aby z niego skorzystać, trzeba było składać odrębny wniosek do NFOŚiGW. Teraz o obie formy wsparcia będzie można zawnioskować na jednym formularzu.

– Przypomnę, że program ten obejmuje dopłaty w wysokości 5 tys. zł na instalacje fotowoltaiczne – dodaje prezes świętokrzyskiego WFOŚiGW.

Odświeżona wersja programu „Czyste Powietrze” wchodzi w życie 15 maja.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.