Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy da się przepompować ciepło?

czy mozna przepompowac cieplo

Czy da się przepompować ciepło?

Znane wszystkim i używane jest pompowanie wody. Polega na wymuszaniu jego przepływu. Czy jednak możliwe jest pompowanie ciepła? I czy istnieją urządzenia, które tego dokonują?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Pompowanie, czyli… co takiego?

Najwygodniejsza sytuacja jest wtedy, gdy woda płynie tam, gdzie chcemy. Na przykład z góry na dół – w wodospadzie. Nikt jej w tym nie pomaga, a można podziwiać piękny widok i jeszcze czerpać z niej energię. Co jednak, jeśli chcielibyśmy wodę z dołu przemieścić do góry? Nie stanie się to samo. Nie jest to naturalne. W tym właśnie celu wodę się pompuje. Jest to wymuszenie ruchu wody, który nie jest naturalny. Nie dzieje się w przyrodzie sam z siebie. Trzeba mu trochę pomóc odpowiednimi urządzeniami – pompami.

Jak działa lodówka?

Z pewnością powiesz, że lodówka mrozi albo chłodzi. Ale skąd się bierze to zimno do mrożenia? Przecież naturalne jest, żeby cieplejsze przedmioty oddawały swoje ciepło tym zimniejszym. Możesz w ten sposób ogrzać ręce przy ogniu, skarpetki na kaloryferze, ugotować zupę na kuchni. Ciepło przechodzi do tych chłodniejszych przedmiotów. Podobnie jest, jeśli w ręce trzymasz kostkę lodu. Może ci się wydawać, że ona cię chłodzi. Jednak tak naprawdę twoje ręce oddają ciepło kostce i dlatego ona zaczyna się topić. Więc co dzieje się w lodówce? Przecież nie robi się cieplejsza od przedmiotów, które do niej wkładamy. Podobnie jak wodę, można też przepompować ciepło. I tak się dzieje w lodówce – jest ono wypompowywane z wnętrza lodówki na zewnątrz, do pomieszczenia. Jeśli staniesz za lodówką lub przytrzymasz tam chwilę rękę, poczujesz ciepły podmuch. To właśnie to ciepło, które zostało wypompowane z lodówki.

Lodówka to nie wszystko…

Ten sposób nie jest stosowany tylko w lodówkach. Pompy ciepła stosuje się też w klimatyzacji i ogrzewaniu. Za pomocą pompy można ogrzewać powietrze ciepłem zasysanym z ziemi, wody lub powietrza. Ogrzewane w ten sposób domy są bardziej ekologiczne. Takie rozwiązanie może być też tańsze w użyciu. Musi być tylko dobrze zaprojektowane.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Pompa ciepła

Klimatyzacja

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.