Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dlaczego psy przechylają głowy? Węgierscy naukowcy mają nową teorię

Dlaczego psy przechylają głowy? Węgierscy naukowcy mają nową teorię

Węgierscy naukowcy natknęli się na potencjalny związek między pamięcią psów a pochyleniem głowy. Czy ujmujące przechylenie głowy szczenięcia może być oznaką zwracania uwagi, a nawet dopasowania imienia do wizualnego obrazu w jego głowie?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Dotychczasowa wersja

Psy mają lepszy słuch niż ludzie i potrafią wykrywać częstotliwości i dźwięki, które nam umykają. Przeszkadzają im jednak nauszniki, które częściowo lub całkowicie zakrywają kanał słuchowy tworząc barierę dla transmisji dźwięku. W rezultacie psy muszą zmienić pozycję, aby zoptymalizować wykrywanie dźwięku.

fnuTOuktwzuZr1F65lr8noPsAhL679LaAdyntkVhL2WtswC3JSzPhSQj9wRQJGl7vYcJFIHl0 mnRD4CPWYoV22Jhf6xLhQdN4QMrxLSJ0Qa

źródło: Unsplash

Aby zrekompensować interferencję klapek usznych, psy podnoszą małżowiny uszne i przechylają głowy, aby uzyskać optymalne odgłosy. Tak więc, kiedy pies przechyla głowę na bok, próbuje usłyszeć słowa opiekuna, zrozumieć, co mówi i dać mu znać, że koncentruje się na nim.

Badanie węgierskich naukowców

Węgierscy naukowcy przeprowadzali badanie dotyczące zdolności psów do uczenia się słów. Jednak w trakcie eksperymentu odkryli, że jest możliwy potencjalny związek między pamięcią psów a pochyleniem głowy. Postanowi więc przy okazji przyjrzeć się wzorom pochylania głowy zarówno tresowanych, jak i zwykłych psów.

– Zbadaliśmy częstotliwość i kierunek tego zachowania w odpowiedzi na określoną ludzką wokalizację werbalną – mówi autorka badania Andrea Sommese, badaczka nauk o zwierzętach na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie – Zrobiliśmy to, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że często zdarzało się to, gdy psy słuchały swoich właścicieli dodaje.

Zespół odkrył, że psy, które były szczególnie dobre w zapamiętywaniu, częściej przechylały głowy, słysząc polecenie, niż psy, które nie były tak uzdolnione. Uzdolnione psy przechylały głowę w 43 % przypadków, podczas gdy typowe psy robiły to tylko w 2% przypadków.

Naukowcy doszli do wniosku, że przechylenie głowy szczenięcia może być oznaką zwracania uwagi, a nawet dopasowania imienia do wizualnego obrazu w jego głowie. Dodatkowo zauważyli, że psy zwykle przechylają głowę w tym samym kierunku, niezależnie od tego, gdzie stoi właściciel.

– Następnym krokiem jest zadanie większej liczby pytań, aby dowiedzieć się, co naprawdę oznacza przechylenie głowy – mówi Rachel Fritts z Science Monique Udell, badaczka z Oregon State UniversityMożemy odkryć związek między przechylaniem głowy a zdolnością do uczenia się słów, skupieniem uwagi i pamięciądodaje.

źródło: thehill.com , vcahospitals.com, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.