Dlaczego psy przechylają głowy? Węgierscy naukowcy mają nową teorię

Dlaczego psy przechylają głowy? Węgierscy naukowcy mają nową teorię

Węgierscy naukowcy natknęli się na potencjalny związek między pamięcią psów a pochyleniem głowy. Czy ujmujące przechylenie głowy szczenięcia może być oznaką zwracania uwagi, a nawet dopasowania imienia do wizualnego obrazu w jego głowie?

Dotychczasowa wersja

Psy mają lepszy słuch niż ludzie i potrafią wykrywać częstotliwości i dźwięki, które nam umykają. Przeszkadzają im jednak nauszniki, które częściowo lub całkowicie zakrywają kanał słuchowy tworząc barierę dla transmisji dźwięku. W rezultacie psy muszą zmienić pozycję, aby zoptymalizować wykrywanie dźwięku.

fnuTOuktwzuZr1F65lr8noPsAhL679LaAdyntkVhL2WtswC3JSzPhSQj9wRQJGl7vYcJFIHl0 mnRD4CPWYoV22Jhf6xLhQdN4QMrxLSJ0Qa

źródło: Unsplash

Aby zrekompensować interferencję klapek usznych, psy podnoszą małżowiny uszne i przechylają głowy, aby uzyskać optymalne odgłosy. Tak więc, kiedy pies przechyla głowę na bok, próbuje usłyszeć słowa opiekuna, zrozumieć, co mówi i dać mu znać, że koncentruje się na nim.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Badanie węgierskich naukowców

Węgierscy naukowcy przeprowadzali badanie dotyczące zdolności psów do uczenia się słów. Jednak w trakcie eksperymentu odkryli, że jest możliwy potencjalny związek między pamięcią psów a pochyleniem głowy. Postanowi więc przy okazji przyjrzeć się wzorom pochylania głowy zarówno tresowanych, jak i zwykłych psów.

– Zbadaliśmy częstotliwość i kierunek tego zachowania w odpowiedzi na określoną ludzką wokalizację werbalną – mówi autorka badania Andrea Sommese, badaczka nauk o zwierzętach na Uniwersytecie Eötvös Loránd w Budapeszcie – Zrobiliśmy to, gdy zdaliśmy sobie sprawę, że często zdarzało się to, gdy psy słuchały swoich właścicieli dodaje.

Zespół odkrył, że psy, które były szczególnie dobre w zapamiętywaniu, częściej przechylały głowy, słysząc polecenie, niż psy, które nie były tak uzdolnione. Uzdolnione psy przechylały głowę w 43 % przypadków, podczas gdy typowe psy robiły to tylko w 2% przypadków.

Naukowcy doszli do wniosku, że przechylenie głowy szczenięcia może być oznaką zwracania uwagi, a nawet dopasowania imienia do wizualnego obrazu w jego głowie. Dodatkowo zauważyli, że psy zwykle przechylają głowę w tym samym kierunku, niezależnie od tego, gdzie stoi właściciel.

– Następnym krokiem jest zadanie większej liczby pytań, aby dowiedzieć się, co naprawdę oznacza przechylenie głowy – mówi Rachel Fritts z Science Monique Udell, badaczka z Oregon State UniversityMożemy odkryć związek między przechylaniem głowy a zdolnością do uczenia się słów, skupieniem uwagi i pamięciądodaje.

źródło: thehill.com , vcahospitals.com, smithsonianmag.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.