Do skał na Maderze przylepia się… plastik

Naukowcy odkryli nowy rodzaj zanieczyszczeń – warstwę plastiku inkrustowanego na skałach oceanicznych, czyli plastikowy nalot, który może mieć poważny wpływ na ekosystem.

Naukowcy z Centrum Nauk o Morzu i Środowisku (MARE) w Portugalii w 2016 roku zaobserwowali plastikowe plamy na Maderze. – Po raz pierwszy odkryliśmy plastry w 2016 roku. W tym momencie byliśmy już dość zaskoczeni i zaniepokojeni tym zjawiskiem – powiedział CNN ekolog morski Ignacio Gestoso García. Dodał, że w 2017 i 2018 roku odwiedził miejsce badań po raz kolejny, a na początku trgo roku zauważył, że plastikowy nalot jest bardziej obfity, dlatego rozpoczął monitorowanie tego zjawiska.

Plasticrust

Badania wykazały, że skorupy zostały wykonane z polietylenu – stosowanego w opakowaniach z tworzyw sztucznych, materiałach budowlanych i urządzeniach medycznych. Po pobraniu próbek skał wzdłuż linii brzegowej naukowcy stwierdzili, że do 2019 r. plastikowe skorupy pokrywały 9,46% powierzchni skał. Nalot powstał w wyniku cyklicznego uderzania fal zawierających duże kawałki plastiku. W efekcie fragmenty plastiku wbiły się w skałę, prawdopodobnie tak jak robią to algi i porosty.

Naukowcy ostrzegają, że wpływ plastyfikatorów jest wciąż stosunkowo nieznany, ale może stwarzać zagrożenie dla zwierząt żyjących wyspie, ponieważ na Maderze plastik zaczyna zastępować naturalne warstwy na powierzchniach skalnych, którymi żywią się zwierzęta pływowe.

Plastikowe odpady są jednym z najbardziej rozległych problemów związanych z zanieczyszczeniem, z którymi boryka się dziś nasza planeta.