Hevel wchodzi na rynek OZE w Kazachstanie

Rosyjska firma specjalizująca się w fotowoltaice – Hevel rozpoczyna budowę swojej pierwszej instalacji na terytorium Kazachstanu. Bezpośrednim wykonawcą jest specjalnie w tym celu utworzona spółka Hevel Kazakhstan TOO. Inwestycja zostanie zakończona w 2020 r. 

TOO „Hevel Kazakhstan” to spółka celowa zarejestrowana w Kazachstanie przez rosyjskiego przedsiębiorcę wyłącznie w celu realizacji niniejszej inwestycji na terenie Kazachstanu. Rosyjski potentat, który w Rosji jest jednym z rynkowych liderów, jest całkowicie przekonany, że nie jest to ostatni z projektów, jaki zrealizują w Republice Kazachstanu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W chwili obecnej zakończył się etap projektowy budowy farmy fotowoltaicznej  o planowanej mocy 50 MW w obwodzie Turkiestańskim na południu kraju przy granicy z Uzbekistanem. Jak podaje agencja Interfax Russia, wartość inwestycji ma przekroczyć 50 milionów dolarów amerykańskich.

Dokładne miejsce budowy tego obiektu to niewielka rolnicza miejscowość Kotyrbułak niedaleko miasta Kuszata. Rozległa półpustynna równina i duża ilość dni słonecznych ma zapewnić farmie wysoką wydajność produkcji energii. By umożliwić zakończenie inwestycji, lokalny samorząd, tzw. „akimat”, wydzierżawił rosyjskiej spółce parcelę o powierzchni ponad 200 hektarów.

Memorandum i  umowę dotyczącą budowy tej elektrowni słonecznej wraz z określeniem lokalizacji i wielkości obiektu podpisano w grudniu 2018 roku w Moskwie. Stronami w dokumentach była GK Hevel, spółka-matka grupy Hevel i kazachskie spółki inwestycyjne „SPK-Turkiestan” i „Turkiestan Invest”.