Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zakopane: Dofinansowanie do wymiany pieca nawet do 14 tys. zł!

Dofinansowanie do wymiany pieca

Zakopane: Dofinansowanie do wymiany pieca nawet do 14 tys. zł!

Mieszkańcy stolicy Tatr mogą skorzystać z opcji dofinansowania do wymiany pieca na ekologiczne źródło ciepła. Z dotacji może skorzystać każdy właściciel domu jedno- i wielorodzinnego w Gminie Miasto Zakopane, także jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa, np. wynajem pokoi.. Kwoty dofinansowań wynoszą do 14 tys. zł.

Reklama

Dofinansowanie do wymiany pieca – informacje

Gmina Zakopane promuje ekologiczne źródła ciepła, oferując dofinansowanie na wymianę starych kotłów węglowych. Dotacja jest przeznaczona dla właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane. Na początek należy wypełnić ankietę, która jest wstępną deklaracją. Ankietę można odebrać w Urzędzie Miasta Zakopane lub pobrać ze strony zakopane.pl.

Cały proces składa się z pięciu kroków: złożenie ankiety, złożenie wniosku, podpisanie umowy, wymiana kotła i wypłata dotacji. Wysokość dofinansowania wynosi 14 tys. zł i można ją przeznaczyć na wymianę starego pieca oraz towarzyszącą mu instalację:

  • do 8 000 złotych na wymianę pieca (w zależności od mocy nowego kotła)
  • do 6 000 złotych na wymianę instalacji (przy geotermii, gazie i pompie ciepła); do 1000 złotych przy nowym kotle na ekogroszek

Ocena wniosków dokonywana jest na podstawie audytu energetycznego budynku, który bezpłatnie przeprowadza osoba wyznaczona przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Ocena energetyczna ma na celu określenie czy budynek jest już wystarczająco ocieplony i czy wymaga termomodernizacji.

Co zamiast tzw. „kopciucha”?  Możliwości podłączenia się do sieci gazowej, geotermalnej lub montażu pompy ciepła.

Ekoedukatorzy pod Tatrami

Od 31 maja w Urzędzie Miasta Zakopane odbywają się „Dni otwarte dla czystego powietrza w Zakopanem”, podczas których można dowiedzieć się więcej o dotacjach i ekologicznych źródłach ciepła oraz na miejscu wypełnić deklarację. Akcja potrwa do 10 czerwca.

Na tym nie koniec. Do domów Zakopiańczyków zapukają edukatorzy, którzy przedstawią możliwości skorzystania z programu dotacji do zmiany źródła ogrzewania, udzielą informacji, jak skorzystać z dofinansowania oraz będą zachęcać do dbania o czyste powietrze. To wizyty wyłącznie w celach informacyjno-edukacyjnych. Wyznaczeni pracownicy będą posiadali identyfikatory Urzędu Miasta. Więcej informacji udzielą przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska UMZ pod numerem telefonu 182020497 lub 182020424.

– Czytaj także: Alergia na smog. Alergicy kichają przez niego 3 razy bardziej, a zmiany klimatu wydłużają pylenie

Wymiana pieca, walka ze smogiem

Wymiana starego pieca to jedno z rozwiązań w zwalczaniu smogu oraz poprawy stanu jakości powietrza. Niestety pyły z kotłów i pieców na paliwa stałe (zasilanych drewnem, węglem) są główną przyczyną powstawania zanieczyszczeń powietrza. W przydomowych kotłowniach często spalane są niskiej jakości drewno, węgiel, a nawet materiały do tego nieprzeznaczone. W połączeniu z przestarzałą technologią pieca, finalnie do atmosfery przedostaje się ogromna ilość pyłów i substancji rakotwórczych. Według badań WHO, zanieczyszczenia powietrza znacznie podwyższają ryzyko wystąpienia nowotworów, np. raka płuc, jamy ustnej, gardła i krtani, przełyku czy nerek. A z najnowszych badań opublikowanych w The Lancet Planetary Health wynika, że zanieczyszczenia przyczyną 1 na 6 zgonów. To więcej niż powodują wypadki drogowe.

Uchwały antysmogowe w Polsce

W Polsce od paru lat konsekwentnie wprowadzane są w życie uchwały antysmogowe. Nakładają one obowiązek wymiany starszych kotłów i kominków na nowoczesne urządzenia wyższej kategorii. Do 2028 roku w większości województw będzie można używać wyłącznie pieców najwyższej klasy 5 lub tych z certyfikatem ekoprojektu. Na terenie województwa małopolskiego obowiązują następujące ograniczenia:

– do końca 2022 roku konieczna jest wymiana bezklasowych kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych, tzw. kopciuchów,

– do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają tylko podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012,

– kocioł klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012 zainstalowany przed 1 lipca 2017 roku, można użytkować bezterminowo.

Za brak wymiany „kopciucha” w terminie grożą kary. 

Ważne: do 30 czerwca 2022 roku mamy obowiązek wypełnienia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zgłosić należy każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW.

Walka o czyste powietrze przynosi skutki

W ciągu ostatnich 7 lat liczba kopciuchów w polskich domach spadła o prawie 850 tys. sztuk. Redukcja emisji CO2 i poprawa stanu jakości powietrza z każdym rokiem przynosi większe efekty. Od 2018 roku zredukowano 24 ton pyłu PM2,5 i 60 ton pyłu PM10. Optymistycznie przedstawia się również ilość dwutlenku węgla w powietrzu – CO2 udało się obniżyć o 14 tysięcy ton. Weźmy pod lupę Kraków, który od lat trafiał do czołówki miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce. Po wprowadzeniu zakazu używania „kopciuchów” jakość powietrza zdecydowanie się poprawiła. W stolicy Małopolski stężenie PM10 spadło aż o 22,9 µg/m3. To pokazuje, że podejmowane inicjatywy faktycznie przynoszą rezultaty.

źródło: informacja prasowa, samorzad.gov.pl, spidersweb.pl, ekoradcy.pl, zakopane.pl

fot. główne: canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.