Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Alergia na smog. Alergicy kichają przez niego 3 razy bardziej, a zmiany klimatu wydłużają pylenie

Alergia na smog. Alergicy kichają przez niego 3 razy bardziej, a zmiany klimatu wydłużają pylenie

Smog uprzykrza życie 99% mieszkańców miast, a także mniejszych miejscowości, w których również występuje problem zanieczyszczeń powietrza. Smog wzmacnia też reakcje alergiczne na pylące drzewa. Krakowscy naukowcy mówią, że smog może trzykrotnie zaostrzyć alergie. Skąd się bierze alergia na smog?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Smog zaostrza alergie

O tym, że smog destrukcyjnie wpływa na środowisko i na zdrowie ludzi wiadomo od dawna. Mieszanina mgły, dymu i spalin przedostająca się do atmosfery, zawiera wiele szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki i tlenek azotu oraz substancje stałe, takie jak pyły zawieszone i  wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA).

Te toksyczne związki nie dość, że narażają nas na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, obniżają koncentrację, oraz powodują przedwczesne zgony, to zaostrzają także i inne dolegliwości, takie jak alergie. 

VcKUYyXzbeQ 4AjEw0HbljnCg90Jnf7jkP1lS3y1zACcbucEnikKJbRIjJOs YqJVczudTL4hold FHdsTnFOJxOZYaQ Pz9Y9eyVOoNJ0BVOePb3TnBGq5ghb9ELlqDNz
Tablica wisząca w centrum Krakowa, fot. Zygmunt Put/wikipedia

Uproczywy katar, piekące oczy i ciężki oddech

Na przełomie marca i kwietnia wzmaga się ilość alergenów drzew, takich, jak topola oraz brzoza. Pomimo swoich pozytywnych właściwości, drzewa te są najczęstszymi czynnikami powodującymi alergię – katar czy alergiczne zapalenie spojówek. 

Eksperci krakowskiego Zakładu Alergologii Klinicznej i Środowiskowej CM UJ stwierdzili, że pyłki brzozy powodują o wiele silniejsze alergie u osób przebywających w miejscach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza i smogu niż u osób, które przebywają na dzikich i czystych terenach. Dodatkowo wiele osób mieszkających w miastach, takich jak Kraków, skarży się na takie dolegliwości związane z astmą, czyli cięższe oddychanie. Prof. Ewa Czarnobilska z CM UJ mówi, że coraz więcej osób skarży się na problemy z alergią, mimo że mogli nie odczuwać ich jeszcze kilka lat temu albo wcale. 

Z kolei uniwersytecki projekt NeuroSmog ustala związki pomiędzy zanieczyszczeniami powietrza a zmianami w dziecięcym mózgu i zaburzeniami zachowania. 

Taki mamy klimat

Alergeny, które są zawieszone w smogu nasilają objawy alergiczne nawet trzykrotnie. Tendencję zauważono analizując przypadki alergii z Krakowa oraz okolicznych miast, takich jak Gorlice, w których nie ma już takiego problemu ze smogiem. Niestety, dodatkowym obciążeniem dla alergików, są zmiany klimatu, które w połączeniu z pyłem zawieszonym intensyfikują to zjawisko. Kilkanaście procent przypadków astmy to wynik zanieczyszczeń powietrza.

Pomimo zakazu palenia węglem w Krakowie, smog jest wciąż powracającym problemem. Jego źródłem są zarówno spaliny pochodzące z dużego ruchu samochodowego, jak i spalanie węgla i innych toksycznych substancji wokół miasta i w województwie małopolskim. Czy alergia na smog to kolejna choroba cywilizacyjna?

A w tych miejscach na świecie powietrze jest najczystsze:

źródło: tvn24.pl, claritine.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.