Dom, który karmi się sam

Dom, który karmi się sam

Wyobraź sobie, że masz dom, który nie potrzebuje ogrzewania ani zasilania z zewnątrz. Jest samowystarczalny. Czy to w ogóle możliwe?

Jak wspaniale byłoby mieć taki dom! Własna energia, żadnych rachunków, niesamowite! Już nie tylko domek na drzewie, w którym ciepło jest tylko latem, ale swój prawdziwy dom, który radzi sobie sam. Jak myślicie, co byłoby potrzebne w takim domu?

Gdzie zbudować taki dom?

Najlepiej w jakimś słonecznym miejscu. Od strony południowej, gdzie słońce świeci najdłużej i najmocniej, dobrze jest zamontować panele fotowoltaiczne, aby z pomocą słońca wytwarzały prąd, potrzebny nam do różnych urządzeń. Od tej strony umieścimy też ogromne okna – żeby słońce ogrzewało nam pomieszczenia – możemy tam umieścić kuchnię, jadalnię i salon – te pokoje, z których najwięcej korzystamy w ciągu dnia. Od strony północnej, gdzie słońca jest najmniej, będzie garaż i pomieszczenia gospodarcze – np. pralnia czy spiżarnia, tam nie potrzeba tak dużo ciepła.

Izolacja termiczna to podstawa

Jedną z podstawowych rzeczy, które trzeba przygotować, jest izolacja termiczna. To znaczy, że dom musi być zbudowany z odpowiednich materiałów, które nie będą wpuszczały zimnego powietrza do domu. To taki rodzaj kurtki dla budynku – chroni go przed niską temperaturą. Okna i drzwi też muszą być specjalne i właściwie zamontowane – żeby nie znalazła się tam żadna szpara, przez którą mogłoby się wślizgnąć chłodne powietrze.

Wspaniale byłoby zrobić taką ochronę od zimna, żeby w domu nie były potrzebne żadne grzejniki! Ale czy taka izolacja wystarczy, żeby zapewnić nam ciepły dom zimą? Musimy pamiętać, że w domu mamy też urządzenia, które dają ciepło – kuchenka, lodówka (działa tak, że chłodzi w środku, a na zewnątrz oddaje ciepło), żelazko i wszystkie urządzenia elektryczne. My, ludzie, też wytwarzamy ciepło. Przecież, gdy jest nam zimno, wystarczy się do kogoś przytulić i od razu jest cieplej, prawda?

W takim domu można zastosować też odzyskiwanie ciepła w wentylacji. Oznacza to, że powietrze, które wpada do domu jest ogrzewane już tym, którego z domu się pozbywamy. I nic się nie marnuje!

Domy energooszczędne, pasywne i zeroenergetyczne

Nad takimi domami ludzie wciąż pracują.  Są domy energooszczędne, które zużywają dużo mniej ciepła niż normalne, standardowe domy. Są też domy pasywne, którym blisko do ideału, bo potrzebują tylko odrobinę ciepła. Są też domy zeroenergetyczne, czyli takie, które same wytwarzają tyle energii ile potrzebują. Prace nad ich udoskonaleniem wciąż trwają, ale to właśnie takie budynki, które żywią się same. Kto wie, może kiedyś tak będzie wyglądał i Twój dom?

CO TO JEST DOM PASYWNY?

dom pasywny_1dom pasywny_2dom pasywny_3

dom pasywny

 POBIERZ WERSJĘ DO KOLOROWANIA

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Dom pasywny

Izolacja termiczna

Odzysk ciepła

https://swiatoze.pl/panel-fotowoltaiczny/