Droga do ekologicznych miast

Kilka zasad eco-drivingu

Według raportu ONZ dotyczącego urbanizacji 54 proc. ludzkości żyje obecnie w miastach i ta tendencja będzie wciąż rosnąć. Postępująca urbanizacja już teraz jest określana jako jedno z najważniejszych wyzwań XXI wieku.  W obliczu tego problemu specjaliści opracowują koncepcje, jak sprawić, by miasta były dobrym miejscem  do życia. Fundamentalnym aspektem tych rozważań jest dbałość o środowisko naturalne. W jakim kierunku powinny przebiegać reformy dobrze pokazuje przykład Krakowa i Małopolski.

Podstawowym trendem, który obejmuje nie tylko miasta, ale również większe jednostki samorządowe i państwa, jest dbałość o środowisko naturalne. O ile zmiany na szczeblu krajowym zajmą wiele lat i są jedną z najważniejszych reform współczesnego świata, to forpocztą i poligonem doświadczalnym dla zmiany są miasta i samorządy terytorialne. Z racji mniejszej wielkości, możliwości podejmowania dynamicznych decyzji to w takich ośrodkach najprężniej rozwijają się idee i technologie, które w przyszłości będą wdrażane szerzej.

Na czym polega gospodarka o obiegu zamkniętym? Najprościej mówiąc, na korzystaniu z zasobów jak najefektywniej przy jednoczesnym redukowaniu produkcji odpadów. Jak to osiągnąć? Oprócz ograniczenia użycia surowców, dba się o to, by produkty, które z nich powstały, były długowieczne i łatwe w pełnym recyklingu. Ale jak to wygląda w mieście?

Przede wszystkim zwiększa się efektywność zużycia surowców. Za polski przykład może posłużyć Kraków, który w odpowiedzi na rosnący problem związany z zanieczyszczeniem powietrza rozpoczął bezprecedensową w Polsce walkę z tym zjawiskiem. Według wprowadzonych regulacji od 1 września 2019 roku w żadnym z krakowskich pieców nie będzie można korzystać z węgla i drewna. Do 1 stycznia 2023 roku w całej Małopolsce mają ulec likwidacji wszystkie stare piece nie spełniające wyśrubowanych norm – ich sprawność cieplna musi wynosić co najmniej 80 proc., a więc paliwo będzie spalane efektywniej. W stolicy Małopolski od 3 lat odbywa się również Smogathon – konkurs, który ma na celu opracowanie nowoczesnych rozwiązań do walki ze smogiem. Te wszystkie działania dają szansę na to, że w perspektywie kilku lat Kraków i Małopolska, będące w niechlubnej czołówce rankingów dotyczących zanieczyszczenia powietrza, zostaną przykładem skutecznej z nim walki, a opracowane rozwiązania będą wdrażane w innych ośrodkach.

Tak samo Kraków dba o inwestowanie w nowoczesną infrastrukturę służącą do zarządzania odpadami. Dzięki temu funkcjonuje oczyszczalnia ścieków, spalarnia spalająca osady z niej, urządzenia do kompostowania, sortownia odpadów oraz zakład demontażu odpadów wielkogabarytowych i sprzętu elektronicznego. Urząd miasta również stale edukuje mieszkańców, którzy mają duży wpływ na skuteczność działań proekologicznych.

Kraków już dziś aktywnie szuka rozwiązań bieżących i przyszłych problemów. Miasto stara się wdrożyć założenia Miasta-Idei. To koncept, według którego każde miasto powinno określić swoją ideę uwzględniającą lokalne uwarunkowania. Powinna być ona oparta o potencjał rozwojowy ośrodka i generować wartość dla mieszkańców. Ważnym elementem rozwoju miast jest kultura, która wspiera innowacyjność i pokazuje, które aspekty powinny ulec przemianie. By powstało Miasto-Idea, lokalna społeczność musi aktywnie poszukiwać rozwiązań problemów i dążyć do demokratyzacji miasta. I Kraków ma szansę być jednym z pierwszych takich miast.

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­__________________________________________________________________________________

Open Eyes Economy Summit to ruch intelektualny tworzący platformę wymiany myśli dla ekspertów z kraju i świata oraz wszystkich zainteresowanych na temat najważniejszych problemów i wyzwań przed jakimi stoi dzisiejsza gospodarka i społeczeństwo. Po zeszłorocznym kongresie, który odbył się w Krakowie, Open Eyes Economy propagując ekonomię opartą na wartościach, rozszerzył zasięg swoich działań na cały kraj. W dniach 14-15 listopada 2017 w krakowskim Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się szczyt podsumowujący cały rok pracy, na którym prelegenci i goście z Polski i świata będą mogli wymienić wiedzę i doświadczenia.

Więcej informacji na temat kongresu Open Eyes Economy Summit na www.oees.pl

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Najnowszy raport: Co Polacy myślą o energooszczędnym budownictwie?

Następny artykuł

Porsche zwiększa tempo

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
  • victoria vynn baza
  • tanie kosmetyki ogromny wybór liczne promocje i konkursy kupuj online szybko wygodnie bezpiecznie drogeria internetowa z ameryki zaprasza