Druga fabryka LG Chem w Polsce. Koreański producent baterii wyda 5,8 mld zł

LG Chem buduje drugą w Polsce fabrykę baterii litowo–jonowych do samochodów elektrycznych. Inwestycja ma powstać pod Wrocławiem, a budowa ruszyć już w czerwcu przyszłego roku.

W Polsce powstaje druga fabryka LG Chem – koreańskiego producenta baterii do e-aut. Jak podaje „Puls Biznesu”, koszt inwestycji to w sumie 5,8 mld zł. Pierwsza fabryka znajduję się w Kobierzycach, druga ma powstać nieopodal Wrocławia. Jednym z czynników decydujących o wyborze lokalizacji jest dostęp do wykwalifikowanej kadry. Budowa fabryki to efekt wysokiej ilości zamówień i dużego zapotrzebowania na baterie litowo-jonowe.

Mamy tak dużo zamówień, że nie wystarczą nam moce zakładu w Kobierzycach. Budowa nowej fabryki musi ruszyć do czerwca przyszłego roku. Na zaawansowanym etapie są plany dotyczące kolejnego zakładu, który najprawdopodobniej będzie zlokalizowany w Polsce. Decyzję ogłosimy być może jeszcze w tym roku” – mówi In Yong Shim, prezes LG Chem Wrocław Energy.

Prezes LG dodaje, że skala inwestycji będzie podobna do tej w Kobierzycach. Do pierwszej fabryki w 2016 r. koreański producent przewidział 1,3 mld zł inwestycji i stworzenie 729 miejsc pracy. Rok później został ogłoszony drugi etap, w którym zwiększono inwestycje o 4,5 mld zł i o 810 miejsc pracy. Baterie z Kobierzyc trafiają do prawie wszystkich producentów samochodów elektrycznych, m.in. do Daimlera, Porsche, Volvo, Audi, Renaulta i Jaguara.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.