Zielona energia na bogato – osiedle w Dubaju

Dubaj – miasto wszechobecnego przepychu. Cała jego potęga wzięła się z ropy naftowej – z perspektywy obywateli jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dobra sytuacja ekonomiczna tamtejszej społeczności przekłada się na budowę coraz bardziej luksusowych osiedli, na które zawsze znajdą się chętni. Ostatnio zakończono budowę nowego, w całości zasilanego zieloną energią – to nie jedyny ukłon w stronę natury w tym ciągle rozwijającym się projekcie.

Wspomniane osiedle składa się z 500 domów mieszkalnych oraz innych budynków (np. szkoła, miejsca rozrywki). Wszystkie te budynki łączy fakt, że zasilane są w 100% ze źródeł energii odnawialnej. Odpady powstałe w tej ekologicznej osadzie w 100% ulegają recyklingowi, a po terytorium osiedla mogą poruszać się wyłącznie pojazdy z silnikami elektrycznymi. To wciąż nie wszystko, ponieważ na terenie wspomnianej inwestycji, znajdują się uprawy roślin oczyszczających powietrze, a także roślin jadalnych.

Rolę komunikacji miejskiej pełnią konne bryczki, przypominające te w Zakopanem. W nowopowstałym osiedlu na każdym kroku widać panele fotowoltaiczne, które są głównym źródeł energii – są głównym elementem zadaszenia każdego parkingu. Projekty budynków zostały wykonane tak, aby uzyskaną energię wykorzystywały jak najbardziej efektywnie. Głównym celem osiedla jest nie tylko wytwarzanie zielonej energii, ale także jej rozsądne i przemyślane wykorzystywanie. Na terenie tej nowatorskiej osady znajduje się oczywiście wiele ścieżek rowerowych.

Powstały projekt wydaje się perfekcyjnym miejscem dla każdego zwolennika odnawialnych źródeł energii. Niestety, zamieszkanie w jednym z takich mieszkań wiąże się z ogromnym kosztem, tak więc możemy tylko zazdrościć mieszkańcom Dubaju takiej inicjatywy, nieosiągalnej w polskiej rzeczywistości deweloperskiej. Mamy nadzieję na zmiany. 🙂

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.