Zielona energia na bogato – osiedle w Dubaju

Dubaj – miasto wszechobecnego przepychu. Cała jego potęga wzięła się z ropy naftowej – z perspektywy obywateli jest to dobre rozwiązanie, ponieważ dobra sytuacja ekonomiczna tamtejszej społeczności przekłada się na budowę coraz bardziej luksusowych osiedli, na które zawsze znajdą się chętni. Ostatnio zakończono budowę nowego, w całości zasilanego zieloną energią – to nie jedyny ukłon w stronę natury w tym ciągle rozwijającym się projekcie.

Wspomniane osiedle składa się z 500 domów mieszkalnych oraz innych budynków (np. szkoła, miejsca rozrywki). Wszystkie te budynki łączy fakt, że zasilane są w 100% ze źródeł energii odnawialnej. Odpady powstałe w tej ekologicznej osadzie w 100% ulegają recyklingowi, a po terytorium osiedla mogą poruszać się wyłącznie pojazdy z silnikami elektrycznymi. To wciąż nie wszystko, ponieważ na terenie wspomnianej inwestycji, znajdują się uprawy roślin oczyszczających powietrze, a także roślin jadalnych.

Rolę komunikacji miejskiej pełnią konne bryczki, przypominające te w Zakopanem. W nowopowstałym osiedlu na każdym kroku widać panele fotowoltaiczne, które są głównym źródeł energii – są głównym elementem zadaszenia każdego parkingu. Projekty budynków zostały wykonane tak, aby uzyskaną energię wykorzystywały jak najbardziej efektywnie. Głównym celem osiedla jest nie tylko wytwarzanie zielonej energii, ale także jej rozsądne i przemyślane wykorzystywanie. Na terenie tej nowatorskiej osady znajduje się oczywiście wiele ścieżek rowerowych.

Powstały projekt wydaje się perfekcyjnym miejscem dla każdego zwolennika odnawialnych źródeł energii. Niestety, zamieszkanie w jednym z takich mieszkań wiąże się z ogromnym kosztem, tak więc możemy tylko zazdrościć mieszkańcom Dubaju takiej inicjatywy, nieosiągalnej w polskiej rzeczywistości deweloperskiej. Mamy nadzieję na zmiany. 🙂

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wyspy Marshalla są 10 razy bardziej radioaktywne niż Czarnobyl

Podczas testowania gleby pod kątem radioaktywnego plutonu-239 i -240 naukowcy odkryli, że niektóre wyspy z archipelagu Marshalla miały poziom stężenia nie 10, a 1000 razy wyższy niż na Fukushimie (gdzie trzęsienie ziemi i tsunami doprowadziły do topnienia reaktorów jądrowych) i około 10 razy wyższy niż poziom w strefie wykluczenia w Czarnobylu. Skąd skażenie?

Francuscy prosumenci są zwolnieni z podatku od końcowego zużycia energii elektrycznej

Ministerstwo Gospodarki i Finansów wyeliminowało niejasność w kodeksie podatkowym. Francuzi nie podlegają podatkowi od własnego zużycia energii słonecznej – nawet w przypadku instalacji fotowoltaicznych wynajmowanych lub dzierżawionych. Zmiany ustawodawcze pozwalają deweloperom energii odnawialnej na wprowadzenie innowacji w swoich modelach biznesowych.