Elektrownie wiatrowe najsilniejszym sektorem OZE w USA

Jak podaje Amerykańskie Stowarzyszenie Energii Wiatrowej (AWEA), energetyka wiatrowa w Stanach Zjednoczonych pokonała w walce o największy sektor OZE elektrownie wodne, osiągając na koniec zeszłego roku ponad 82 GW. Łączna moc zainstalowanych hydroelektrowni wodnych wynosi około 80 GW.

Jak czytamy w opublikowanym przez AWEA raporcie za ostatni kwartał 2016 roku, elektrownie wiatrowe są obecnie czwartym największym źródłem prądu w USA, zaraz za elektrowniami gazowymi, węglowymi i atomowymi. AWEA podaje w raporcie, że w czwartym kwartale 2016 do sieci dołączono 6478 MW nowych mocy wiatrowych. W całym roku 2016 dołączono aż 8,2 GW nowych mocy – dzięki inwestycjom na sumaryczną kwotę ponad 13,8 miliardów dolarów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

AWEA dodaje, że sektor wiatrowy generuje obecnie więcej miejsc pracy niż inne sektory produkcji energii elektrycznej w tym elektrownie atomowe, gazowe, węglowe czy hydroelektrownie.

Tom Kierman, szef AWEA tak podsumował sytuację: Amerykański sektor wiatrowy jest obecnie największym źródłem mocy OZE, dzięki ponad 100 tysiącom osób pracujących we wszystkich 50 stanach.