Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Duda w ONZ: Do 2030 roku podwoimy ilość energii z OZE! Czy to możliwe?

Duda w ONZ: Do 2030 roku podwoimy ilość energii z OZE! Czy to możliwe?

W piątek 24 września prezydent RP Andrzej Duda wziął w udział debacie na temat energii. Dyskusję zorganizowało ONZ. W wystąpieniu zapowiedział dwukrotny wzrost udziału OZE w polskim miksie energetycznym do 2030 roku. Czy to możliwe?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Duda: Dwukrotny wzrost udziału OZE w Polsce

Duda przyznał podczas debaty organizowanej w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „transformacja energetyczna jest wielkim technicznym i finansowym wyzwaniem dla Polski”. Prezydent podkreślił też, że przyjęta w tym roku polityka energetyczna Polski do 2040 roku nakreśliła „jasną wizję” tej transformacji i wytyczyła ścieżkę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Prezydent zaznaczył jednocześnie, że w transformacji Polska „stawia ludzi na pierwszym miejscu i bierze pod uwagę lokalne realia”. Dodał, że nasz kraj jest zainteresowany „sprawdzonymi i konkurencyjnymi technologiami w energetyce odnawialnej i jądrowej, z gazem ziemnym jako paliwem przejściowym„.

Zapowiedział, że w ramach strategii polska podwoi produkcję energii ze źródeł odnawialnych do 2030 roku. Szczególną rolę odgrywać mają odgrywać w tym procesie farmy wiatrowe na Bałtyku.

Kompleksowa rekonstrukcja sektora energetycznego

Prezydent zapowiedział, że do końca dekady transport publiczny we wszystkich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców będzie oparty o pojazdy zeroemisyjne.

  • Zmiany zachodzące w polskim sektorze energetycznym powinny pozwolić na jej nisko- lub zero-emisyjną modernizację oraz stworzenie do 300 tys. miejsc pracy zaznaczył Duda. Do 2040 r. zbudujemy nowy system elektroenergetyczny. Transformacja energetyczna doprowadzi do kompleksowej rekonstrukcji sektorazapowiedział.

W panelu „sprawiedliwa i inkluzywna transformacja energetyczna” obok Dudy udział wzięli też m.in. prezydenci Brazylii, Portugalii, Kolumbii i Nigerii, a także specjalny wysłannik USA ds. klimatu John Kerry.

Czy cele zapowiadane przez Dudę są możliwe do osiągnięcia?

Czy dwukrotny wzrost udziału OZE do 2030 roku jest możliwy?

Chiny w latach 2019-2020 ponad dwukrotnie zwiększyły liczbę budowanych elektrowni wiatrowych i słonecznych. Nie powinniśmy porównywać się do azjatyckiego giganta, jednak chiński przykład pokazuje, że można osiągnąć naprawdę wiele przy odpowiednim wsparciu i finansowaniu ze strony państwa.

Rynek odnawialnych źródeł energii rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Polki i Polacy coraz częściej decydują się m.in. na inwestycje we własne panele fotowoltaiczne. Na koniec 2020 roku moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce wynosiła 3936 GW, co dało nam czwarte miejsce w UE pod względem liczby nowych instalacji FV. Oznacza to wzrost o 2 463 GW, czyli 200% w stosunku do poprzedniego roku. Obecnie jest to już ponad 5.4 GW. Eksperci szacują, że za 5 lat może być to już nawet 20GW!

Boom na fotowoltaikę i inne OZE jest zatem faktem, a dwukrotny wzrost udziału OZE do 2030 roku jest możliwy. Pozostaje pytanie: na ile sama władza wykorzystuje dostępny potencjał? W tej kwestii zdania są podzielone, o czym możesz przeczytać w artykule: 

źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.