Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Krytyczne wnioski NIK o rozwoju OZE w Polsce. Kogo winić?

Krytyczne wnioski NIK o rozwoju OZE w Polsce. Kogo winić?

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się rozwojowi w OZE w Polsce. Wnioski są w większości krytyczne. Jakie są główne bariery dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w naszym kraju?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Bariery dla rozwoju OZE w Polsce

17 sierpnia NIK wskazała bariery dla rozwoju odnawialnych źródeł energii. Najważniejsze ograniczenia dla rynku OZE to m.in.:

  • ograniczone możliwości finansowania inwestycji przez przedsiębiorców,
  • prawne regulacje wsparcia,
  • trudności administracyjno-proceduralne,
  • problemy z funkcjonowaniem sieci przesyłowych.

Kto ponosi winę za te i inne problemy związane z rozwojem OZE w Polsce?

NIK krytykuje działania Ministra Klimatu i Środowiska

NIK skontrolowała Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki. Kontrola objęła okres od 2017 do 2020 roku (I połowa). Co poszło nie tak i nie umknęło uwadze NIK?

  • Minister nie zapewnił systemu cyklicznego i spójnego monitorowania podsektora wytwarzania energii elektrycznej z OZE.
  • Nie było skutecznego sposobu pozyskiwania pełnych informacji o utrudnieniach w rozwoju OZE. Wiedzę o problemach w funkcjonowaniu OZE Minister czerpał z doraźnych działań (np. podczas opiniowania projektów ustaw przedstawianych przez Ministerstwo).
  • Nie było analiz, które pozwoliłyby na kompleksową identyfikację problemów w rozwoju OZE. Zrealizowane na zlecenie Ministra opracowania dotyczyły wybiórczej grupy uczestników tego rynku. W konsekwencji brak całościowej analizy rozpoznawania problemów i barier rozwoju OZE uniemożliwiał przeprowadzenie zmian w sposób całościowy.
  • Pomimo wielokrotnych nowelizacji ustawy o OZE, nadal prowadzono prace mające na celu zmiany w dotychczas obowiązujących przepisach prawa.

Krytyczne wnioski, chociaż jest ich jeszcze więcej, to jednak nie wszystko. Pojawiły się również konkretne zalecenia, jak zmienić sytuację OZE w Polsce na lepsze.

Zalecenia NIK dla rozwoju OZE w Polsce

Ministrowi Klimatu i Środowiska przedstawiono najważniejsze wnioski dotyczące wielu aspektów rynku.

1. Należy przeprowadzić całościową analizę wsparcia wytwórców czystej energii elektrycznej.

2. Rekomenduje się opracowanie i wdrożenie systemowego monitorowania rynku OZE. Ma być oparty na współpracy wszystkich organów administracji publicznej i organizacji branżowych OZE.

3. Warunki uczestniczenia wytwórców energii z OZE w systemie aukcyjnym i w systemie FIT/FIP powinny być ustalane w terminach umożliwiających wytwórcom przygotowanie się do aukcji. 

[przyp. red. “Feed-in premium” (FIP) polega on na wyrównaniu ceny sprzedaży energii na konkurencyjnym rynku do poziomu taryfy gwarantowanej]

4. Musi dojść do zintensyfikowania działań na rzecz notyfikacji przez Komisję Europejską środka pomocowego dla instalacji zmodernizowanych i hybrydowych.

5. Niezwłocznie należy wydać trzy rozporządzenia wykonawczych do ustawy o OZE i Prawa energetycznego.

Źródła: nik.gov.pl, twitter.com, ure.gov.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.