Sposób na zmniejszenie emisji CO2 w UK: 30% zużycia gazu ziemnego zastąpić można wodorem

Niemalże jedną trzecią gazu ziemnego w Wielkiej Brytanii zastąpić można wodorem. Jest to zupełnie czyste i bezwęglowe paliwo. Może ono zasilać domowe i przemysłowe sieci gazowe, redukując przy tym emisję CO2 do atmosfery. Co najważniejsze, jak pokazały badania uczonych z uniwersytetu w Swansea, taka zmiana nie musi wiązać się z wymianą bojlerów czy pieców na gaz.

Wykorzystanie wodoru mogłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w tym kraju o 18%.

Gaz ziemny używany jest do gotowania, ogrzewania jak i produkcji energii elektrycznej. Jednym z rozwiązań jest domieszkowanie gazu wodorem. Eksperymenty wykazały, że taka mieszanka jest w pełni bezpieczna. Korzysta się z niej już w niektórych rejonach Niemiec i w Holandii. W Wielkiej Brytanii w tym roku rozpoczęły się próby wykorzystania tego systemu.

Badacze z uniwersytetu w Swansea analizowali, jaki może być maksymalny poziom wodoru w gazie. W czystym gazie, według brytyjskich norm, nie może być go więcej niż 0,1%. Dodatek na poziomie 30% jest w pełni funkcjonalny i przekłada się na zmniejszenie emisji CO2 o 18%.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

#FullBlackFriday – Columbus Energy przedstawia swoje osiągnięcia, nową ofertę i podpisuje kontrakt

Firma Columbus Energy pod koniec listopada podpisała dwuletni kontrakt na wyłączną dystrybucję w Polsce technologii MWT od firmy Sunport Power. Przejęła też prawie 70% udziałów w spółce ze swojej Grupy Kapitałowej. Dzięki temu zdobyła kontrolę nad portfelem 100 projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy około 100 MW.