Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowoczesne turbiny wykazują coraz wyższą sprawność w regionach o niższej wietrzności

Nowoczesne turbiny wykazują coraz wyższą sprawność w regionach o niższej wietrzności

Instytut VTT Research Centre of Technology zbadał potencjał ekonomicznych nowoczesnych technologii wiatrowych. Pomagają one zwiększyć zyski z wykorzystania tego źródła energii. Badania prowadzone w Finlandii wskazały, że zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala znacznie poszerzyć potencjał do budowy farm wiatrowych w tym kraju oraz zwiększyć konkurencyjność tego źródła energii elektrycznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obecnie na świecie 4% zapotrzebowania na prąd pokrywane jest z wykorzystaniem instalacji wiatrowych. W Europie odsetek ten jest istotnie wyższy i wynosi 10%.

VTT badało fiński potencjał wiatrowy i porównywało różne technologie w zakresie możliwości generacji prądu. Wiatraki na lądzie buduje się zazwyczaj w miejscach o wysokiej wietrzności. Regiony, gdzie wiatry wieją rzadziej lub są wolniejsze, nie pozwalają na generacje dostatecznej ilości prądu elektrycznego, by inwestycje takie były opłacalne. Jednak wykorzystanie, np. większych rotorów o dłuższych łopatach istotnie obniża próg wietrzności.

Analitycy odkryli, że wiatraki najnowszej generacji są dostatecznie wydajne, by opłacało się je budować w mniej wietrznych rejonach – np. w terenie zalesionym.

Odkrycia te są bardzo istotne, ponieważ wskazują, że źródła wiatrowe będą coraz bardziej konkurencyjne. Jakkolwiek budowa nowocześniejszych wiatraków jest droższa, to ich wydajność wzrosnąć może do pięciu razy w porównaniu do starszych technologii. Systemy te mogą z powodzeniem pokryć całe zapotrzebowanie Finów na prąd – około 86 TWh rocznie. Przy wykorzystaniu starszych technologii maksymalna możliwa do osiągnięcia produkcja energii wynosiła zaledwie 16 TWh.

„W Finlandii jest dostatecznie dużo energii wiatrowej, by zaspokoić krajowe potrzeby. Technologia i ograniczenia prawne w budowie wiatraków są jedynymi wyznacznikami tego, ile można będzie wygenerować energii. Kluczową decyzją jest to, ile z tego potencjału chce się realnie wykorzystać”, mówi Erikka Rinne z VTT.

źródło: phys.org

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.