W Łodzi do segregowania śmieci zachęcają memy z arcydziełami malarstwa

Wiele instytucji oraz organizacji prześciga się w pomysłach na zachęcenie obywateli do właściwego segregowania odpadów. W działania promocyjne mające na celu upowszechnianie proekologicznych postaw włączyło się niedawno miasto Łódź. Skierowało do swoich mieszkańców kampanię reklamową, w której do recyklingu zachęcają memy z postaciami z obrazów zaliczanych do arcydzieł malarstwa.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Do selektywnej zbiórki odpadów zachęca m.in. Stańczyk z obrazu Jana Matejki, który został wyposażony w dymek zawierający słowa: „Czy tak trudno zapamiętać, że plastik do żółtego?”. W kampanii wykorzystano także obraz Józefa Chełmońskiego „Babie lato”, na którym znalazł się tekst „Ilona, ogryzki wrzucamy do brązowego!”. „Pocałunek” Gustava Klimta został wzbogacony o komentarz „Najdroższa, kartony po mleku wrzucamy do żółtego!”, natomiast na „Krzyku” Edvarda Muncha widnieje napis „O, nie! Basia znowu pomyliła pojemniki!”.

Na powyższą kampanię miasto Łódź wyda ponad 60 tys. zł. Memy zachęcające mieszkańców do recyklingu znajdą się na ok. 60 billboardach, 74 citylightach oraz na 400 ekranach rozmieszczonych w środkach komunikacji miejskiej.

„Myślę, że przerzucenie ciężaru komunikatu na dzieła sztuki to był strzał w dziesiątkę. Typowa kampania, z typowym przekazem marketingowym, skazałaby komunikat na niebyt. No bo umówmy się: segregacja śmieci nie jest w topie wyszukiwań polskiego internetu (…). Ponieważ wykorzystano rozpoznawalne dzieła sztuki, które popkultura doskonale konsumuje, to większość odbiorców zawiesi na tym oko. Mało która kampania byłaby w stanie skłonić ludzi, żeby rzeczywiście doczytali, jak zmienią się zasady segregowania śmieci. Myślę, że ta skłoni”, zauważa Basia Jagoda, ekspertka z agencji Imagine, przywoływana przez portal wirtualnemedia.pl.

Akcja promocyjna potrwa do 30 czerwca. Natomiast już 1 lipca w Łodzi wejdą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi odpady przeznaczone do recyklingu będą składowane do trzech osobnych pojemników (a nie jednego). Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać papier, do zielonego – szkło, a do żółtego – metal i tworzywo sztuczne. Oprócz nich w użyciu będą jeszcze pojemniki brązowe – dedykowane odpadom biodegradowalnym, a także czarne – przeznaczone na odpady resztkowe.