Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dwa OZE w jednym urządzeniu. Cicha, pionowa turbina wiatrowa z panelami PV 

Dwa OZE w jednym urządzeniu. Cicha, pionowa turbina wiatrowa z panelami PV 

Instalacja PV czy wiatrak? Już nie musisz wybierać! Holenderski startup zaprojektował hybrydowe urządzenie OZE dedykowane prosumentom. To turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, umieszczona na podstawie skonstruowanej z paneli fotowoltaicznych. Czy ta technologia ma szansę podbić rynek?

Reklama

Pionowa turbina z panelami PV 

Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania, które umożliwiają produkowanie energii na własny użytek. Oczywiście mowa o odnawialnych źródłach energii. Bez wątpienia, największą popularnością wśród prosumentów cieszy się fotowoltaika. Jednak ta może generować najwięcej energii w momencie dobrego nasłonecznienia. Drugim rozwiązaniem, którego popularność rośnie w ostatnim czasie są przydomowe turbiny wiatrowe. Jednak ich wydajność jest równie zależna od warunków pogodowych. W takim razie na co się zdecydować? 

Odpowiedzią na ten dylemat może okazać się innowacyjny system opracowany przez holenderski startup Airbud. To turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu, która stoi na podstawie skonstruowanej z czterech paneli fotowoltaicznych o wymiarach 1,14 x 1,14 m. Całkowita wysokość urządzenia to 1,8 m, a jego masa to 70 kg. Do tego trzeba doliczyć falownik o wymiarach 540 x 430 i 139 mm i wadze 25 kg, który jest integralną częścią zestawu. Dla porównania, standardowy moduł PV ma wymiary 1 x 1,7 m i waży 20 kg.

Jaką maksymalną moc może osiągnąć AirTube Model One? Jak podaje producent, moc wiatraka to 300 W, a każdy z modułów PV może pracować z wydajnością 30 W, co w sumie daje 420 W. W porównaniu do standardowej mocy paneli PV nie jest to wynik imponujący. Nie wspominając o fakcie, że turbina wiatrowa będzie rzucać cień na moduły tworzące podstawę urządzenia, co z pewnością również wpłynie na produkcję energii. W takim razie, jakie są zalety tego urządzenia?

Cicha praca przez 24/7

W filmie prezentującym AirTube Model One, autorzy projektu przekonują, że dzięki połączeniu dwóch źródeł OZE – wiatru i słońca, mała hybrydowa elektrownia może produkować prąd przez 24/7. Oczywiście praca takiego urządzenia będzie zależeć od warunków pogodowych, w którym stanie instalacja. Kluczowymi aspektami są nasłonecznienie i wietrzność regionu. Mniej istotna jest temperatura – Airbud przekonuje, że urządzenie będzie wydajne zarówno w przypadku dużych mrozów do -25°C, jak i upałów sięgających do 60°C. 

A co z hałasem? To jedna z częstszych obaw, gdy mowa o instalacji turbiny wiatrowej w pobliżu domu. Jednak w specyfikacji technicznej producent gwarantuje, że AirTube Model One to urządzenie ciche, nie powodujące zanieczyszczenia hałasem. Dodatkowymi zaletami tej technologii j są aspekty związane z ochroną środowiska: bezpieczność dla zwierząt i konstrukcja nadająca się w 100% do recyklingu. 

Hybrydowe urządzenie może być podłączone do sieci, ale także pracować off-grid w parze z magazynem energii. Cena pionowej turbiny połączonej z panelami PV to 4235 euro, czyli blisko 20 tys. zł. 

Przeczytaj też: 

Źródła: airtube.com, gramwzielone.pl

Fot. główna: airtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.