Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny ogródek w 5 krokach

Ekologiczny ogródek w 5 krokach

Wiosna to czas siania, sadzenia i porządkowania przydomowych lub też balkonowych ogródków. Podpowiadamy, co zrobić, aby amatorskie ogrodnictwo było niedrogie, przyjemne i przyjazne dla natury.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Przygotuj własny nawóz

To wcale nie jest trudne. Wystarczy założyć przydomowy kompostownik i wrzucać do niego m.in. skoszoną trawę czy obierki warzyw i owoców. Składniki odżywcze zawarte w kompoście spulchniają glebę i wzbogacają ją w tlen. Są też lepiej przyswajalne przez rośliny niż nawozy sztuczne. 

O zaletach kompostu pisaliśmy tutaj. Z artykułu dowiesz się także, jak zbudować przydomowy kompostownik. 

Zwalczaj chwasty naturalnie

Chwasty są zmorą każdego ogrodnika. W walce z nimi często używamy środków chemicznych, które nie zawsze przynoszą pozytywny efekt. Niedawno pisaliśmy o szkodach, które może powodować Randap, jeden ze środków chwastobójczych. Organizacje zajmujące się zrównoważonym ogrodnictwem polecają inne alternatywy. Brytyjska Plants For A Future proponuje sadzenie roślin okrywowych, m.in. tymianku, które zapobiegają kiełkowaniu chwastów. Inną naturalną opcją jest także gluten kukurydziany, który wystarczy rozsypać na grządce. 

Pozbądź się plastiku

Kupujesz kwiaty w plastikowych doniczkach? Po przesadzeniu roślin sprawdź czy lokalna szkółka ogrodnicza ich nie potrzebuje. Plastikowe doniczki sprawdzą się również jako pojemniki na narzędzia ogrodowe lub rozpylacze nawozu. Kupując sadzonki roślin możesz też wybrać doniczki torfowe.

Sadź rośliny rodzime 

Twój ogród jest częścią ekosystemu. Stanowi dom dla tysięcy istot, takich jak zwierzęta czy owady. Dlatego warto sadzić rośliny rodzime, czyli takie, które występowały w danym regionie od zawsze, bez ingerencji człowieka. Listę takich roślin łatwo znajdziesz w Internecie.

Podlewaj rośliny deszczówką

Pozwala zaoszczędzić nieco wody i wesprzeć domowy budżet. Podczas deszczu wystarczy podstawić zbiornik pod rynnę. Więcej o zaletach zbierania deszczówki przeczytasz w poniższym artykule.

https://swiatoze.pl/deszczowka-dlaczego-warto-ja-zbierac-do-czego-wykorzystywac/

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.