Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Emisje CO2 w Chinach pobiły rekord w I kwartale roku

Emisje CO2 w Chinach pobiły rekord w I kwartale roku

Chociaż Chiny chcą przewodzić w rozwoju zielonej energii, nadal pozostają największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie. I szybko się to nie zmieni. Już w I kwartale 2023 r. emisje CO2 Państwa Środka wzrosły o 4% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając kolejny rekord. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Chiny z rekordem emisji CO2 w I kwartale roku

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku Chiny pozostaną liderem emisji gazów cieplarnianych. Od stycznia do marca kraj wyemitował o 4% więcej CO2 w porównaniu z poprzednim rokiem, tym samym pobijając rekord emisji w I kwartale – czytamy w analizie Carbon Brief

image 22
Emisje Chin w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu do poprzednich. Źródło: Carbon Brief

Co było powodem wzrostu emisji? Trudno wskazać jedną, konkretną przyczynę, niemniej istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma to związek z odbiciem chińskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Oprócz tego Carbon Brief wzięło również pod uwagę małą ilość opadów i suszę, która spowolniła produkcję energii za pomocą elektrowni wodnych. 

Więcej OZE i więcej węgla 

Niedawno, przy okazji informacji o nowym, gigantycznym projekcie fotowoltaicznym w Chinach, przypomnieliśmy o ostatnim przyspieszeniu rozwoju OZE w tym państwie. W 2022 roku do chińskich sieci energetycznych przyłączono 87,41 GW nowej mocy w fotowoltaice. Łączna zainstalowana moc energii słonecznej w Państwie Środka osiągnęła 392,61 GW. 

Co więcej, według Scientific American, w 2022 roku Chiny wydały na cel transformacji energetycznej 546 miliardów dolarów. Tym samym przeznaczyły na przechodzenie na czyste źródła energii więcej niż Stany Zjednoczone i Unia Europejska razem wzięte. 

Jednak tych wyników nie można oceniać w oderwaniu od faktów na temat rozwoju konwencjonalnych źródeł energii. Na ten aspekt Chiny również kładą mocny nacisk. W trakcie I kwartału zapotrzebowanie na paliwa kopalne w Chinach wzrosło o 5,5% w przypadku ropy naftowej, 3,6% w przypadku węgla kamiennego i o 1,4% dla gazu. Największy udział we wzroście emisji miała większa produkcja energii z węgla, co wynika z gorszej wydajności elektrowni wodnych w kraju z powodu suszy trwającej od lata 2022 roku. 

Mimo tego, możemy się spodziewać, że nawet bez kryzysu związanego z niskimi opadami deszczu, Chiny będą  nadal utrzymywały podobny wynik emisji. Wynika to z faktu, że Państwo Środka rozwija kolejne elektrownie konwencjonalne, wydobywa i sprowadza coraz więcej węgla. Jak podaje Carbon Brief, w 2022 roku produkcja węgla kamiennego zwiększyła się o 1%. Co więcej, w I kwartale 2023 roku import tego surowca prawie się podwoił. Zdaniem rządzących tego kraju to konieczność, aby zapewnić obywatelom bezpieczeństwo energetyczne. 

Oprócz tego powodu, Carbon Brief podaje, że rekordowy wzrost emisji gazów cieplarnianych w Chinach w pierwszych miesiącach roku miał związek z większą produkcją stali i cementu, a także wznowieniem transportu i gwałtownym wzrostem wykorzystania produktów naftowych. 

Perspektywy emisji Chin 

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku emisje Chin osiągną nowy rekord, pobijając ten ustanowiony w 2021 roku. Wówczas Państwo Środka wyemitowało 11,47 mld ton CO2. Dla porównania, globalne emisje gazów cieplarnianych wyniosły wtedy 36,6 mld ton, co oznacza, że Chiny odpowiadały za prawie ⅓ tego wyniku. 

Szacuje się, że odbicie gospodarcze po pandemiii COVID-19 wpłynie na wzrost zużycia energii elektrycznej w Chinach o około 6%. OZE powinny zaspokoić połowę tego popytu, reszta będzie zapewniona przez pracę elektrowni węglowych. Biorąc pod uwagę dodatkowe czynniki, jak ożywienie transportu, ale także plany o redukcji produkcji stali względem 2022 roku, China Energy news oszacowało, że emisje kraju mogą wzrosnąć o 3%

Źródła: carbonbrief.org

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.