Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Na polskiej uczelni stanął łąkomat. Możesz z niego skorzystać za darmo 

Na polskiej uczelni stanął łąkomat. Możesz z niego skorzystać za darmo 

W Białymstoku stanął pierwszy w historii miasta łąkomat. Drewniane urządzenie za darmo wydaje nasiona kwietnej łąki. Łąkomaty pojawiły się także w innych polskich miastach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pierwszy Łąkomat w Białymstoku

Urządzenie stanęło przy wejściu na Wydział Biologii Uniwersytetu w Białymstoku. W projekt zaangażowani byli pracownicy i studenci uczelni, a także Fundacja Łąka.

To pierwszy łąkomat w stolicy województwa podlaskiego. Drewniana budka nieodpłatnie wydaje nasiona kwietnej łąki, a także idealnie wpisuje się w działania Uniwersytetu w Białymstoku promujące zrównoważony rozwój i wspierające zwiększanie poziomu różnorodności biologicznej.

– Zagadnienie łąk kwietnych jest nam bliskie od dawna. Studenci z Koła Naukowego Biologów realizowali m.in. ciekawy projekt badawczy, który miał na celu odpowiedź na pytanie, jak rośliny, w tym te z łąk kwietnych wpływają na zdrowie i samopoczucie ludzi, ale także bogactwo pożytecznych owadów zapylających. Nieustannie też edukujemy na temat bioróżnorodności, a łąki kwietne są w tym aspekcie nieocenionemówi dr Marek Bartoszewicz, prodziekan ds. rozwoju Uniwersytetu w Białymstoku.

Łąkomat będzie dostępny w godzinach pracy wydziału uczelni, czyli od 8 do 20 w dni powszednie. Jak podaje na swojej stronie internetowej Uniwersytet w Białymstoku, pozostanie tam do czasu wyczerpania zapasu nasion.

Kto może skorzystać z łąkomatu w Białymstoku?

Lokalizacja drewnianej budki na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku jest nieprzypadkowa. Dzięki temu na łąkomat natkną się wszyscy, którzy będą chcieli obejrzeć hodowle akwarystyczne albo odwiedzić mieszczące się po sąsiedzku Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia.

W łąkomacie na każdego czeka porcja nasion zawierających odpowiednio skomponowaną mieszankę.

– Jedna taka porcja powinna wystarczyć na obsianie około 5 metrów kwadratowych powierzchni bądź kilkudziesięciu skrzynek balkonowych. Po mniej więcej 6-8 tygodniach można spodziewać się kwitnących chabrów bławatków, maków polnych, rumianku, nagietka, ale także żmijowca i złocienia wyjaśnia dr Bartoszewicz.

dzien uwb 2023 73
Na polskiej uczelni stanął łąkomat. Źródło: uwb.edu.pl

Gdzie stanęły inne łąkomaty w Polsce?

Białystok to nie jedyne polskie miasto, w którym ze specjalnej budki można zabrać sadzonki łąki kwietnej. Na postawienie łąkomatów zdecydowała się również Warszawa. Urządzenia postawiono w Pawilonie Edukacyjnym Kamień oraz na ul. Jazdów 10/5. Śladem stolicy poszły także inne polskie miasta – Kłodzk, Wałbrzych czy Płock.

Źródło: uwb.edu.pl

Fot: uwb.edu.pl, canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.