Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Dzień Świętego Patryka: Jak bardzo zielona jest Irlandia? QUIZ wiedzy

Dzień Świętego Patryka: Jak bardzo zielona jest Irlandia? QUIZ wiedzy

Tegoroczny Dzień Świętego Patryka przegrał z koronawirusem – w Dublinie odwołano świąteczną paradę, a na Manhattanie w USA zrezygnowano z hucznej imprezy ze względów zagrożenia epidemicznego. Mimo wszystko warto go jednak uczcić, np. w zaciszu swojego domu i sprawdzając swoją wiedzę na temat Irlandii. Dlatego przygotowaliśmy dla Was artykuł na odnawialnych źródeł energii w tym kraju oraz quiz: Jak bardzo zielona jest Irlandia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sprawdź się! Jak bardzo zielona jest Irlandia? Quiz z okazji Dnia Świętego Patryka. 

Według ostatnich danych opublikowanych przez Eurostat, Irlandii do osiągnięcia założonych na 2020 rok celów OZE (16 proc. udział zielonej energii w ogólnym miksie energetycznym) w 2018 r. brakowało 4,9 proc. Rok 2019 nie przyniósł jednak dużych procentowych wzrostów i póki co Irlandia ma jeszcze sporo do zrobienia w ramach swojej transformacji energetycznej. 

Warto jednak nadmienić, że OZE, a w szczególności energia wiatrowa, jest największym źródłem energii elektrycznej dla Irlandczyków. Dwa lata temu ustępowała tylko spalaniu gazu, który generował wtedy 58,1% prądu, zaś wiatr 28% (na 33% całego udziału OZE).

Według ostatniego raportu od Sustainable Energy Authority of Ireland pod tytułem “Energia w Irlandii” w 2018 roku odnotowano spadek udziału energii węglowej o 44 proc. i torfowej o 3 proc. W ogólnym zsumowaniu emisje dwutlenku spadły 1,2 proc. Z kolei od 2016 do 2018 roku produkcja energii z węgla spadła o połowę. Irlandczycy skutecznie od 2005 roku zmniejszają również swoje emisje w sektorze energetycznym – z 635 gCO2/kWh do 375 gCO2/kWh w 2018 roku. 

OZE w Irlandii

Największą elektrownią OZE w Irlandii jest farma wiatrowa Galway Wind Farm o mocy 169 MW. Składa się na nią 58 turbin marki Siemens. Z kolei na rzece Shannon (najdłuższa rzeka kraju) założono cztery turbiny o łącznej mocy 86 MW. Należą do elektrowni Ardnacrusha, czyli największej elektrowni wodnej w tym kraju. 

Natomiast w przypadku energii słonecznej Irlandczycy stawiają przede wszystkim na sektor prosumentów, którzy wytwarzają prąd z mikroinstalacji fotowoltaicznych na własne potrzeby. Mimo to w planach jest pięcioletnia współpraca Shannon Energy z duńskim Obtonem, która obejmuje kilka projektów farm PV o łącznej mocy 500 MW.  Irish Solar Energy Association przewiduje, że do 2030 roku Irlandia będzie posiadała około 3,7 GW mocy z fotowoltaiki. 

Energia wiatrowa numerem jeden OZE w Irlandii


W minionym roku energia wiatrowa w Irlandii odnotowała spory rekord – stanowiła aż 32,5 procent całej wyprodukowanej energii elektrycznej. Jak podaje Irish Wind Energy Association, jej łączna moc osiągnęła poziom 4,13 GW. Pojawiły się też 24 nowe farmy o łącznej mocy 364 MW. W sumie w 2019 roku Irlandczycy pozyskali z wiatru 9,497 TWh. 

Climate Action Plan

Razem z ogólną strategią transformacji w kierunku zmniejszenia śladu węglowego i zmiany energetyki Irlandii pod tytułem “Project Ireland 2040”, w minionym roku przedstawiono program “Climate Action Plan 2019”. W dokumencie opisano cele, jakie Irlandia chce osiągnąć do 2030 roku. Do głównych należą:

  • udział OZE w krajowej produkcji prądu na poziomie 70 proc.;
  • całkowita rezygnacja ze spalania węgla oraz torfu;
  • pół miliona domów ze świadectwem energetycznym B2;
  • 600 tysięcy zainstalowanych pomp ciepła;
  • milion samochodów elektrycznych w użyciu (należy też uwzględnić w tym wyłączenie z transportu publicznego autobusów z silnikiem Diesla; nowe prawo zaczęło obowiązywać 1 lipca 2019 roku);
  • redukcja odpadów – 10% mniej odsyłanych na wysypisko, redukcja odpadów z żywności o 50%, do 70% opakowań przekazanych na recykling i do 55% opakowań plastikowych przekazanych na recykling;
  • 8 tysięcy ha nowych lasów rocznie.

Źródła: iwea.com, renewablesnow.com, pv-magazine.com, dccae.gov.ie, seai.ie,

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.