EBOiR finansuje projekty farm OZE w Polsce

Około 280 mln złotych przeznaczy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju dla portfela inwestycyjnego dwóch francuskim firm – Qair i RGreen Invest. Łączna moc projektów wynosi 93 MW. Wsparcie trafi do spółek celowych realizujących projekty. Dodatkowe wsparcie pieniężne przekaże im bank BNP Paribas.

W przypadku RGreen Invest chodzi o sfinansowanie trzech projektów wiatrowych: Udanin – 50 MW, Parzeczew – 9 MW i Września – także 9 MW oraz farmy fotowoltaiczne o mocy 25 MW. Z kolei Qair otrzyma kredyt na realizację 23 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 21 MW, które są realizowane w województwach dolnośląskim i kujawsko-pomorskim. Wszystkie nabyły gwarancje sprzedaży energii dzięki aukcjom z listopada 2019 roku. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nie oznacza to, że firma nie ma projektów wiatrowych. W minionym roku Qair przejął od EDF Energies Nouvelles dwa działające już parki wiatrowe – Linowo o mocy 58 MW oraz Rzepin o mocy 48 MW. Obie farmy działają na zasadach zielonych certyfikatów. 

Obecnie łączna moc uruchomionych OZE Qairu na całym świecie (m. in. Mauritius, Czad, Burkina Faso czy Seszele) wynosi 220 MW. W realizacji są projekty o łącznej mocy kolejnych 780 MW. Na mniej zaawansowanym poziomie są następne 3 GW. Do 2022 firma chce posiadać 1 GW mocy ze źródeł odnawialnych na poziomie operacyjnym.