Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ECO-MIASTO – Renault Zoe już w Krakowie

ECO-MIASTO – Renault Zoe już w Krakowie

Samochód elektryczny Renault Zoe, który Kraków otrzymał jako nagrodę w konkursie ECO-MIASTO w kategorii mobilności zrównoważonej, został już przekazany władzom miasta. Teraz nastąpi miesięczny okres testów możliwości auta przez urzędników. Ma to pomóc samorządowcom w opracowaniu programu rozwoju miejskich sieci ładowania.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Eco-Miasto to projekt, którego celem jest rozpowszechnianie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju i ich wdrażanie. Promowane są także inicjatywy obywatelskiego społeczeństwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. W konkursie nagradzane są najbardziej zaangażowane polskie miasta w kategoriach mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej, gospodarki odpadami i gospodarki wodnej. Projekt powstaje przy udziale ambasady Francji oraz wielu międzynarodowych koncernów. Projekt wspierają m.in. Renault Polska, SAUR Polska, Grupa EDF reprezentowana przez EDF Polska, DK Energy oraz TIRU, Schneider Electric i Saint-Gobain. Ze strony polskiej współpracuje także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Krajowa Agencja Poszanowania Energii.

Kraków to miasto zwycięskie w konkursie ECO-MIASTO za działania na rzecz mobilności zrównoważonej oraz kroki edukacyjne podjęte w tym zakresie. Miasto wyróżnione zostało też w kategorii promowania efektywności energetycznej. Poza statuetką i tytułem ECO-MIASTO 2015, Kraków otrzymał dodatkową nagrodę ufundowaną wspólnie przez firmę Renault Polska i EDF Polska. Pojazd – elektryczny Renault ZOE – będzie testowany przez Urząd Miasta Krakowa przez miesiąc. Obecnie w Krakowie działają głównie komercyjne stacje do ładowania pojazdów elektrycznych. Ma to się zmienić już w przyszłym roku, kiedy planowane jest uruchomienie terminali przy budynkach Urzędu Miasta, na ogólnodostępnych parkingach i przy galeriach handlowych. Ponadto Kraków w listopadzie 2014 r. podjął uchwałę dotyczącą wprowadzenia obniżonych opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania dla właścicieli samochodów elektrycznych i hybrydowych. Na podstawie identyfikatora możliwy jest również wjazd i parkowanie tych pojazdów w strefie ograniczonego ruchu.

Każde miasto ma swoje indywidualne wyzwania i związane z nimi potrzeby w kwestii mobilności zrównoważonej. Zastosowanie technologii elektrycznej w miastach wpływa pozytywnie zarówno na jakość powietrza i poziom emisji, jak również na redukcję hałasu oraz zmniejszenie natężenia ruchu poprzez wprowadzenie systemów car-sharingu. Renault we współpracy z władzami Rzymu przeprowadziło badanie wpływu pojazdów elektrycznych na poprawę jakości powietrza w mieście. Okazało się, że wprowadzenie 20 proc. pojazdów elektrycznych w śródmieściu i 10 proc. w obszarze podmiejskim ma ogromny wpływ na stężenie szkodliwych substancji w powietrzu. Obliczono, że np. stężenie dwutlenku azotu spadłoby nawet do 45 proc. w częściach miasta o dużym natężeniu ruchu.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.