Dodatkowa wypłata dla polecających produkty OZE

Zarejestruj się

EIB nie sfinansuje nowych elektrowni węglowych i gazowych

EIB nie sfinansuje nowych elektrowni węglowych i gazowych

Europejski Bank Inwestycyjny rezygnuje z finansowania projektów budowy elektrowni węglowych i gazowych. Dopuszczalna emisja CO2 dla nowych projektów energetycznych wynosi 250 g/kWh.  Swoje zainteresowanie ma skierować w 5 specjalnych obszarów. Czy Polska otrzyma dotacje?

Już w 2013 roku EBI przyjął limit emisji dwutlenku węgla na poziomie 550 g/kWh. W tym tygodniu limit spadł jeszcze niżej. Rada dyrektorów podjęła decyzję o nieangażowaniu banku w projekty elektrowni emitujące CO2 na poziomie 250 g/kWh. Oznacza to, że dofinansowanie nie otrzymają nawet spalarnie gazu. Nowe limity zaczną obowiązywać pod koniec 2021 roku.

Równocześnie Bank przedstawił 5 obszarów działań, które mogą otrzymać dotacje. Pierwszy wiąże się z poprawą efektywności energetycznej. Drugim są inwestycje w odnawialne źródła energii, które zwiększą ich udział do 32% do 2030 roku. Trzeci obszar wiąże się z energetyką rozproszoną, wspieraną przez technologie magazynowania oraz elektromobilność. Kolejny skupia się na modernizacji sieci elektroenergetycznych, kluczowych dla energetyki wiatrowej i solarnej oraz na wdrażaniu transgranicznej wymiany energii. Obszarem piątym będą wszelkie formy wspierania transformacji energetycznej poza Unią Europejską.

Reklama

Krytycy zauważają, że jest to poważny cios dla krajów, których energetyka nadal w dużym stopniu opiera się o paliwa kopalne – nie są one gotowe na tak gwałtowne zmiany. W związku z tym Polska usilniej będzie starać się o dotacje od EBI w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zgodnie z ustalonymi zasadami, z funduszu można otrzymać dofinansowanie w wysokości do 75% kosztów inwestycyjnych projektu energetycznego.

W latach 2021-2030 EBI ma przeznaczyć na projekty proklimatyczne około 1 biliona euro. Z kolei w zeszłym roku inwestycje – uwzględniające paliwa kopalne – otrzymały finansowe wsparcie w wysokości 2 miliardów €. Od 2013 w sumie na ten cel przekazano 13,4 mld euro.

1 mobile1 baner
Reklama

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.