Ekologiczna restauracja w Indiach, w której zapłacisz plastikiem

Niewielka restauracja w Ambikapur w Indiach wpadła na nietypowy pomysł zapłaty za posiłek – za obiad zapłacimy kilogramem plastiku, a śniadanie to koszt pół kilograma tego tworzywa. Plastik następnie trafi do recyklingu i zostanie przetworzony na granulat.

Ekologiczna restauracja powstaje przy wsparciu władz miasta, dla których jest to element szerszej kampanii dbania o czystość. Idea jest bardzo prosta – posiłki w restauracji będą wydawane w zamian za plastikowe śmieci. Burmistrz miasta Ajay Tirkey w rozmowie z agencją Reutera zapewnia, że posiłki będą zdrowe. Wskazuje również, że na pomyśle skorzystają wszyscy, ponieważ miasto będzie czystsze, głodni nakarmieni, a kilka osób otrzyma dobrze płatną pracę w kuchni i lokalu. Zebrane śmieci zostaną odsprzedane do firm zajmujących się recyklingiem plastiku, która produkuje granulat – materiał wykorzystywany do budowy dróg w Indiach.

Mający prawie 200 tys. mieszkańców Ambikapur uznane jest za jedno z najczystszych miast w Indiach. Wszystko za sprawą innowacyjnego na poziomie kraju programu zarządzania odpadami. W projekcie bierze udział ponad 400 kobiet, które codziennie odbierają bezpośrednio z domów śmieci i przekazują je sortowni. – Tonęliśmy w śmieciach i wiedzieliśmy, że coś musi się drastycznie zmienić – tłumaczył w telewizji NDTV, urzędnik miejski Ritesh Saini. Władze miasta są zadowolone z efektów projektu zbierania i segregowania śmieci. Jako przykład podają jedno z wysypisk śmieci, które zostało zamienione w park miejski.

Premier Indii Narendra Modi zapowiedział, że do 2022 roku Indie wprowadzą zakaz wykorzystywania jednorazowego plastiku.

Źródło: smoglab.pl

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Samica ssaka z gatunku diugoni – tajlandzki symbol ochrony zwierząt, zdechła po spożyciu plastiku

Kilkumiesięczne, osierocone zwierzę zostało znalezione w kwietniu bieżącego roku nieopodal plaży Krabi w południowej Tajlandii. Porzuconym przez matkę diugoniem zajęli się weterynarze i wolontariusze, którzy kilka razy dziennie dopływali do ssaka, by go dokarmiać i monitorować stan jego zdrowia. Regularnie tworzone filmy i fotografie prezentujące dokarmianie Marium przez biologów szybko sprawiły, że zwierzę zyskało liczne grono fanów – zostało gwiazdą tajlandzkiego internetu i stało się symbolem działań na rzecz ochrony zwierząt i ocalenie oceanów.