1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczne osiedle dla seniorów w Teksasie

Ekologiczne osiedle dla seniorów w Teksasie

Grupa przyjaciół postanowiła zainwestować w przyszłość i wybudować ekologiczne osiedle – na urokliwym teksańskim terenie stanęło osiem domków zbudowanych z naturalnych materiałów. Przyjaciele zamieszkają w nich, gdy przejdą na emeryturę. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Osiedle przyjazne seniorom i środowisku

Grupa najlepszych przyjaciół z Austin w Teksasie długo zastanawiała się, w jaki sposób zapewnić sobie towarzystwo i wygodne mieszkanie na stare lata. Wspólnie wpadli na pomysł, że najlepszym wyjściem będzie zamieszkanie obok siebie. Tylko jak to zrobić? Znajomi postanowili znaleźć ładny teren i wybudować na nim małe ekologiczne osiedle, które w przyszłości będzie ich docelowym miejscem do życia. Projekt domków wykonał architekt Matt Garcia. Urokliwe domki stworzono z naturalnych materiałów i prefabrykatów, każdy z nich został zaprojektowany tak, by jak najlepiej wkomponował się w krajobraz. 

Ekologiczne i ekonomiczne

Domki są parterowe, mają kształt prostokątów z balkonowym wyjściem i zadaszeniem. Architekt pomyślał o wszystkim – nie tylko o przyrodzie i budynku, które nie będzie obciążeniem dla środowiska, ale i o charakterystycznej teksańskiej pogodzie, gdzie często występują susze. Pochyły dach domków zbiera wodę, która jest później przechowywana w zbiornikach. Elewacja odbija światło, by domki zbytnio nie nagrzewały się w środku. Architekt pomyślał o wspólnym dużym salonie i kuchni, a także pokojach gościnnych. 

Trzeba przyznać, że znajomi wybrali piękne miejsce na wybudowanie ekologicznego osiedla. Cieszą się na myśl, że będą tam kiedyś razem mieszkać. 

Jest tutaj trochę jak w filmie Disneya. Mamy zające, rysie, jelenie i mnóstwo gatunków ptaków. Im więcej czasu tu spędzamy, tym bardziej uwielbiamy to miejsce – mówi jedna z mieszkanek. 

Źródło: k-mag.pl

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.