Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny „plastik” – czy to jest możliwe? Według naukowców PAN odpowiedź na pytanie brzmi: TAK

Ekologiczny „plastik” – czy to jest możliwe? Według naukowców PAN odpowiedź na pytanie brzmi: TAK

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oznajmili, że pracują nad  usprawnieniem technologii produkcji w pełni biodegradowalnych DFF. Powstający materiał ma podobne właściwości fizyczne do plastiku. Do tej pory ze względu na wysokie koszty przegrywał konkurencję z produktami powstającymi z ropy naftowej. Wkrótce może się to zmienić.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Być może już wkrótce produkty żywnościowe będą produkowane w opakowaniach, które do złudzenia przypominają plastikowe, ale w odróżnieniu od nich są ekologiczne i rozkładają się najpóźniej po kilku latach.

Diabeł tkwi w technologii produkcji DFF

DFF (2,5-diformylofurfural) jest lekki i odporny jak plastik, ale można go w 100% recyklingować. Materiał co prawda nie jest innowacją, ale dotychczas dużym ograniczeniem były koszty produkcji. Aby go wytworzyć, potrzeba skomplikowanej technologii i wysokiej temperatury (100-150°C). Teraz naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowali nową metodę, która pozwala na przekształcanie hydroksymetylofurfuralu (HMF) w DFF. Pierwszy wymieniony związek powstaje m.in. z celulozy, ligniny i inuliny. Często jest odpadem przemysłu papierniczego.

Warszawski zespół naukowców pod kierownictwem prof. Juana Carlosa Colmenaresa użył fotoreaktora do przekształceń. Reakcje zachodzą pod wpływem światła (na razie testowo używany jest LED, finalnie technologia będzie korzystała ze światła słonecznego). Katalizatorem są nanopręciki ditlenku manganu.

Według Colmeresa opakowania z DFF rozłożą się w ciągu kilku lat. – Rozkładają się one do monomerów przypominających cukry. A cukry to łakomy kąsek dla wielu mikroorganizmów. Nawet, gdyby butelkę z takiego tworzywa wyrzucić do lasu, to się rozłoży o wiele szybciej niż konwencjonalne polimery, najdalej po paru latach – stwierdził naukowiec. DFF jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Applied Catalysis B: Environmental”.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie powstało na terenie sortowni odpadów firmy BYŚ (www.bys.com.pl, Wojciech Byśkiniewicz). Firma zajmuje się profesjonalną gospodarką odpadami

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.