Ekologiczny „plastik” – czy to jest możliwe? Według naukowców PAN odpowiedź na pytanie brzmi: TAK

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk oznajmili, że pracują nad  usprawnieniem technologii produkcji w pełni biodegradowalnych DFF. Powstający materiał ma podobne właściwości fizyczne do plastiku. Do tej pory ze względu na wysokie koszty przegrywał konkurencję z produktami powstającymi z ropy naftowej. Wkrótce może się to zmienić.

Być może już wkrótce produkty żywnościowe będą produkowane w opakowaniach, które do złudzenia przypominają plastikowe, ale w odróżnieniu od nich są ekologiczne i rozkładają się najpóźniej po kilku latach.

Diabeł tkwi w technologii produkcji DFF

DFF (2,5-diformylofurfural) jest lekki i odporny jak plastik, ale można go w 100% recyklingować. Materiał co prawda nie jest innowacją, ale dotychczas dużym ograniczeniem były koszty produkcji. Aby go wytworzyć, potrzeba skomplikowanej technologii i wysokiej temperatury (100-150°C). Teraz naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN opracowali nową metodę, która pozwala na przekształcanie hydroksymetylofurfuralu (HMF) w DFF. Pierwszy wymieniony związek powstaje m.in. z celulozy, ligniny i inuliny. Często jest odpadem przemysłu papierniczego.

Warszawski zespół naukowców pod kierownictwem prof. Juana Carlosa Colmenaresa użył fotoreaktora do przekształceń. Reakcje zachodzą pod wpływem światła (na razie testowo używany jest LED, finalnie technologia będzie korzystała ze światła słonecznego). Katalizatorem są nanopręciki ditlenku manganu.

Według Colmeresa opakowania z DFF rozłożą się w ciągu kilku lat. – Rozkładają się one do monomerów przypominających cukry. A cukry to łakomy kąsek dla wielu mikroorganizmów. Nawet, gdyby butelkę z takiego tworzywa wyrzucić do lasu, to się rozłoży o wiele szybciej niż konwencjonalne polimery, najdalej po paru latach – stwierdził naukowiec. DFF jest nieszkodliwy dla ludzkiego organizmu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Applied Catalysis B: Environmental”.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie powstało na terenie sortowni odpadów firmy BYŚ (www.bys.com.pl, Wojciech Byśkiniewicz). Firma zajmuje się profesjonalną gospodarką odpadami

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Polskie miasta szykują się na zmiany klimatu

Eksperci ostrzegają, że deszczowe nawałnice będą pojawiać się w Polsce coraz częściej. Aby zapobiec ich skutkom naukowcy i miejscy urzędnicy pracują nad rozszczelnieniem zabudowy miejskiej zielenią. Elementy małej architektury – niewielkie zieleńce, ogrody dachowe czy ściany pokryte zielenią – mają zapobiegać podtopieniom.