Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym

Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym

Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym

Czarny piątek na całym świecie kusi promocjami i zachęca do zakupów, co nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Chcesz zrobić ekologiczny prezent? Odnów swoje stare buty. Pomoże Ci w tym WoshWosh, pierwsza w Europie firma zajmująca się cyrkularnością obuwia.

Reklama

Ekologiczny prezent na czarny piątek

Martyna Zastawna, założycielka WoshWosh, pierwsze buty zaczęła odnawiać w swoim mieszkaniu. Firma działa od 2015 roku i dała drugie życie kilkudziesięciu tysiącom par obuwia. Usługi obejmują profesjonalne czyszczenie, naprawę i renowację oraz personalizację butów. Pomysł na działalność wziął się z potrzeby chwili i z faktu, że na rynku nie działały wtedy podobne firmy.

Pomysł wziął się z potrzeby chwili. Miałam brudne buty, których nie chciałam wyrzucać, ale też nie wiedziałam jak się nimi zająć. Kiedy postanowiłam, że oddam je w ręce specjalisty, okazało się, że miejsc z czyszczeniem i odnawianiem butów nie ma. Po zgłębieniu tematu stwierdziłam, że ten problem dotyczy nie tylko Polski, ale i Europy czy świata. To był impuls do tego, by zacząć działać mówi Martyna Zastawna w wywiadzie dla portalu Świat OZE

Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym
Martyna Zastawna i zespół WoshWosh w pracowni, źródło: WoshWosh

Oprócz czyszczenia, renowacji, pastowania, odsalania, impregnowania, dezynfekcji, zmiany koloru oraz wyglądu obuwia, zasługą WoshWosh jest wprowadzenie na rynek nowej usługi, jaką jest czyszczenie butów pracowniczych. Firma robi wszystko, żeby buty zostały z nami na dłużej i zachęca do dbania o to, co już mamy. Cyrkularność w podejściu do obuwia pomaga nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale co najważniejsze, przyczynia się do ochrony środowiska. 

Podczas święta konsumpcjonizmu obciążamy naszą planetę nawet bardziej niż zazwyczaj. Zamiast czarnego piątku (black friday) WoshWosh proponuje teraz fixfriday – odnowienie starego obuwia i dostosowanie butów wedle własnych upodobań. Na hasło #fixfriday do 27.11 otrzymasz 25% zniżki na usługi renowacji obuwia. Czy to nie dobre rozwiązanie zarówno dla portfela jak i środowiska naturalnego?

Drugie życie butów

Światowa sprzedaż w okresie black week wzrasta nawet o kilkaset procent, a to oczywiście oznacza także wzrost produkcji. Tymczasem korzyści ekologiczne, które płyną z renowacji starego obuwia, są ogromne. Czyszcząc buty w WoshWosh, zamiast kupować nową parę, niwelujesz ślad węglowy średnio aż o 95%!

Każdego roku na całym świecie produkowanych jest ponad 20 miliardów par butów. Badanie Agencji Quantis dowiodło, że przemysł obuwniczy odpowiada za ok. 1,4% globalnej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z łańcucha produkcyjnego i użytych materiałów. Negatywny wpływ na przyrodę mają także zalegające na wysypiskach śmieci zużyte obuwie. Jedna para budów rozkłada się średnio do 40 lat, a obuwie pracownicze nawet 50.

Cyrkularność, ekologia i ochrona środowiska leżały u podstaw założenia firmy. WoshWosh działa w gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ważne były dla mnie ekologia, zero waste oraz ochrona i rekultywacja rzemiosła. Zależało mi, by przywrócić do łask zawód szewca – powiedziała Martyna Zastawna.

Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym
Ekologiczny prezent na czarny piątek? Odnów swoje stare buty albo podaruj je bezdomnym

Kluczowa jest także społeczna odpowiedzialność biznesu. WoshWosh organizuje coroczne zbiórki butów dla osób w kryzysie bezdomności. Partnerami organizowanej w tym roku V edycji programu była m.in. InPost, Allegro i Grupa Żywiec. Zbiórka „Przynieś buty dla bezdomnego”, zakończyła się w październiku, ale pomagać można i trzeba przez cały rok. 

Inne podejście do obuwia prezentuje też m.in. Ecovative. Zrównoważona produkcja na szczęście coraz częściej uwzględniana jest w strategiach firm, ale Ecovative idzie o krok dalej. Okazuje się, że tworzywa sztuczne, naturalną skórę a także inne materiały służące do produkcji obuwia pochodzące z hodowli zwierząt zastąpić może ekologiczny… grzyb.

Buty z grzyba i zrównoważona produkcja

Obuwie to tylko część możliwych zastosowań grzybni. Głębokie zrozumienie biologii grzybów i wzmacnianie naturalnych właściwości ich określonych gatunków pozwoliło firmie zrobić użytek z tego materiału w wielu dziedzinach.Wśród możliwych zastosowań są opakowania, a nawet budownictwo. 

Grzyby ewoluowały przez miliony lat, tworząc złożone i odporne na czynniki zewnętrzne struktury. W procesie zwanym cytokinezą nieustannie tworzą złożone sieci. Ściany komórek grzybni są wzmocnione chityną, tą samą twardą substancją, z której wykonane są pancerze owadów. Silne ściany komórkowe i struktura przypominająca splot sprawiają, że grzybnia to prawdziwy super materiał przyszłości.

W ramach naszej cotygodniowej serii prezentującej historie eko-bohaterów pokazujemy więcej zrównoważonych i ekologicznych koncepcji. Z okazji Święta Wszystkich Świętych opisaliśmy projekt biodegradowalnego znicza.

Poznaj więcej takich historii!

źródło: WoshWosh, brightly.eco, zdjęcia: WoshWosh

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.