Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Biodegradowalny znicz polskiej projektantki to ekologiczna alternatywa na Wszystkich świętych

Biodegradowalny znicz polskiej projektantki to ekologiczna alternatywa na Wszystkich świętych

Biodegradowalny znicz polskiej projektantki to ekologiczna alternatywa na Wszystkich świętych

Grób ma być neutralnym znakiem naszej pamięci, nie pozostawiającym szkód w postaci rozkładających się setek lat odpadów. W odpowiedzi na te wyzwania, projektantka stworzyła biodegradowalny znicz w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Reklama

Biodegradowalny znicz 

GROUND to świeca wykonana z biodegradowalnego materiału powstałego z odpadów spożywczych, takich jak fermentowane produkty mleczne, łupiny orzechów i makuch lniany. Koncepcja jest odpowiedzią na problem cmentarzy zaśmieconych nieprzetworzonym plastikiem, a także brak segregacji odpadów na tym terenie.

Projektantką znicza jest Klaudia Ginter, studentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Pomimo, że do tej pory ciężko jest mi patrzeć z wcześniejszym apetytem na orzechy włoskie, cieszę się, że poza promowaniem idei #zerowaste, efekt jest namacalny. Nie uratujemy świata, ale róbmy co możemy, żeby nasze dzieci nie bawiły się na wysypiskach plastiku, ale nadal cieszyły się naturą ?napisała na swoim facebooku projektantka.

Znicz ma kształt kubeczka z wycięciami, co ułatwia dostęp do tlenu podtrzymującego ogień. Substancja na bazie kazeiny jest trwała i wodoodporna.

Zanim forma znicza zostanie wyrzucona, może być użyta kilka razy. Oryginalny wkład, który można ponownie napełnić, to stopiony węza pszczela i bawełniany knot. Materiał jest podatny na obróbkę mechaniczną i czasowo odporny na warunki atmosferyczne, a także poddawany jest procesowi kompostowania, co ułatwia jego klasyfikację jako odpad. 

W jaki sposób znicz jest przyjazny dla środowiska?

Celem projektu było maksymalne skrócenie procesów produkcyjnych, dlatego jest prosty i minimalistyczny. Znicz zaprojektowano, aby uwzględniał swobodny przepływ powietrza, co pozwala podtrzymać płomień na dłuższy czas. Biodegradowalny materiał tworzący warstwę zewnętrzną znicza może w przyszłości zastąpić inne masy używane do tworzenia ceramiki dekoracyjnej.

Po użyciu znicz można wrzucić do kompostownika, w którym rozpadnie się po około trzech tygodniach.

Dlaczego takie projekty są potrzebne? Szacuje się, że każdego roku w sam dzień Wszystkich Świętych Polacy wydają na znicze 600-700 mln zł. Po 1 listopada z jednego grobu zbierane jest ok. 3-9 kg. odpadów. Jak szacuje PortalKomunalny.pl, przeciętny cmentarz w ciągu listopadowych świąt generuje średnio 200 ton śmieci, takich jak szklane znicze, plastikowe wkłady oraz zwiędłe kwiaty. 


Docelowo wszystkie odpady, które zalegają każdego roku na cmentarzach, powinny być biodegradowalne. Dane GUS wskazują, że w 2021 roku do recyklingu trafiło jedynie 26,9 %. odpadów komunalnych, pokazuje to zatem skalę problemu. 

Inne biodegradowalne projekty

Sztuczne wypełnienia do opakowań wciąż są dostępne, pomimo ich wad. Na szczęście, wraz z rosnącą świadomością wpływu materiałów na środowisko, biodegradowalne wypełnienia są obecnie dostępne jako bardziej przyjazna dla środowiska alternatywa. Jakie są ich wady i zalety?


Jeżeli chcemy ograniczać ilość śmieci i korzystać z ekologicznych produktów, musimy zacząć od małych kroków. Na przykład od umycia zębów szczoteczką pochodzącą z recyklingu i nadającą się do kompostowania.

Firma Ecovative naprawdę zna się na grzybach. Okazuje się, że te organizmy mogą w pełni zastąpić styropian i inne tworzywa sztuczne, a także produkty pochodzące z hodowli zwierząt, takie jak naturalna skóra. Jak to działa?

Artykuł jest częścią serii, w której promujemy ekobohaterów. Poznaj więcej takich historii!

źródło: PortalKomunalny.pl, GUS, zdjęcia: Klaudia Ginter

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.