Ekologiczny dom off-grid w Iowa, który zbudowano z recyklowanych materiałów

Pracownia projektowa atelierRISTING z Indianapolis stworzyła projekt Glass Cabin – ekologiczny dom off-grid, który zaprojektowano z myślą o minimalizacji jego wpływu na otoczenie.

Dom został wybudowany na terenie należącym do 150-letniej farmy w północno-wschodnim Iowa. Budynek jest podniesiona nad ziemię, aby zminimalizować zniszczenie ściółki i murawy, a także znajdującej się tutaj równiny zalewowej. Całość zasilana jest energią słoneczną pochodzącą z zamontowanego na dachu systemu PV.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Glass Cabin położone jest na polanie w lesie obok rzeki Wapsipinicon. Nazwa budynku wywodzi się od szyb owijających je5go północną fasadę. Wykorzystano tutaj specjalne izolujące okna o zredukowanej przewodności cieplnej. Dom inspirowany jest typowymi stodołami, jakie znajdują się w okolicy. Wyposażono go w przesuwne drzwi po północnej, przeszklonej stronie. Natomiast przesuwane panele pozwalają na zasłanianie ogromnych okien budynku.

Dom otoczony jest tarasami zewnętrznymi. W znajdującej się na podwyższeniu części znajdują się dwie sypialnie, łazienka z toaletą kompostującą, salon, aneks kuchenny i osłonięty ganek o powierzchni ok. 104 m2. Konstrukcja budynku zachęca do częstego przebywania na dworze, co sprzyja także naturalnej wentylacji budynku.

Aby zminimalizować odpady przy budowie domu, zastosowano standardowe rozmiary tarcicy. Glass Cabin zorientowany jest na osi północ-południe i opiera się na pasywnych strategiach słonecznych, aby utrzymać swój ślad energetyczny na minimalnym poziomie. Efektywność energetyczną zwiększa także izolacja z wełny mineralnej. Dodatkowo białe pokrycie dachu minimalizuje nagrzewanie się domu latem.

 

Źródło: Archdaily