Eksplozja w elektrowni atomowej we Francji

W czwartek rano doszło do wybuchu w elektrowni jądrowej w Flamanville, w północnej części Francji. Pięć osób zostało lekko rannych. Nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.

Do pożaru i eksplozji doszło około godziny 9:40 rano w reaktorze nr 1. Do wybuchu doszło po zwarciu na kablach elektrycznych, kiedy przestał działać jeden z wentylatorów. Reaktor natychmiast po wybuchu wyłączono, a pożar ugaszono.

Pięć osób zostało poszkodowanych, lekko zatrute trafiły do szpitala. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Władze lokalne uspokajają, że nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym i wyciekiem paliwa jądrowego z reaktora. Do pożaru doszło poza strefą jądrową, dlatego nie było konieczności ewakuacji pracowników elektrowni, ani okolicznych mieszkańców.

Elektrownia atomowa w Flamanville nad Kanałem La Manche powstała w latach 80 ubiegłego wieku. Aktualnie pracują w niej dwa reaktory jądrowe o mocy 1300 MW każdy, a trzeci jest właśnie w budowie.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.