Eleganckie naczynia z… toksycznych odpadów

Grupa brytyjskich studentów opracowała technologię, która umożliwia produkcję naczyń z odpadów przemysłowych. Dzięki tej metodzie toksyczne czerwone błoto staje się użytecznym surowcem.

Toksyczny odpad produkcji aluminium

Czerwone błoto często nazywane też czerwonym szlamem to produkt uboczny powstający w procesie wytwarzania aluminium. Zawiera osad, w skład którego wchodzą tlenki żelaza, tytanu i różne związki krzemu, a jego charakterystyczny czerwony kolor pochodzi od znajdującego się w nim tlenku żelaza. Czerwony szlam jest toksyczny i żrący – jego pH wynosi od 10 do 13.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Sposób na wykorzystanie czerwonego szlamu

Studentom z Royal College Of Art w Londynie udało się opracować metodę, która pozwala zagospodarować ten toksyczny odpad. Joris Olde Rikkert, Kevin Rouff, Luis Paco Bockelmann i Guillermo Whittembury odkryli taki sposób obróbki czerwonego szlamu, który pozwolił stworzyć odpowiedniki betonu, gliny, glazury i szkliwa. 

Dzięki wynalazkowi realna staje się wizja rezygnacji z pozyskiwania kolejnych surowców pierwotnych. Przy doborze odpowiedniej metody, w przemyśle będzie można wykorzystać istniejące już produkty wtórne.

Red Mud – eleganckie naczynia w fazie testów

Efektem pracy studentów jest „Red Mud” – seria minimalistycznych i eleganckich naczyń. W zestawie znalazły się m.in. talerze, kubki, wazony, misy i imbryki. Dzięki odpowiednim technikom i temperaturom wypalania naczynia mają różne kolory. Mogą więc być jasne, czerwone lub niemal czarne.

Kolekcja Red Mud zyskuje duże uznanie na wystawach desingu na całym świecie. Póki co, wynalazek wciąż znajduje się jednak w fazie testowej, a metody opracowanej przez studentów nie wykorzystano w produkcji. 

Źródło: whitemad.pl