Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Eleganckie naczynia z… toksycznych odpadów

Eleganckie naczynia z… toksycznych odpadów

Grupa brytyjskich studentów opracowała technologię, która umożliwia produkcję naczyń z odpadów przemysłowych. Dzięki tej metodzie toksyczne czerwone błoto staje się użytecznym surowcem.

BANER MOBILEB1
Reklama

Toksyczny odpad produkcji aluminium

Czerwone błoto często nazywane też czerwonym szlamem to produkt uboczny powstający w procesie wytwarzania aluminium. Zawiera osad, w skład którego wchodzą tlenki żelaza, tytanu i różne związki krzemu, a jego charakterystyczny czerwony kolor pochodzi od znajdującego się w nim tlenku żelaza. Czerwony szlam jest toksyczny i żrący – jego pH wynosi od 10 do 13.

Sposób na wykorzystanie czerwonego szlamu

Studentom z Royal College Of Art w Londynie udało się opracować metodę, która pozwala zagospodarować ten toksyczny odpad. Joris Olde Rikkert, Kevin Rouff, Luis Paco Bockelmann i Guillermo Whittembury odkryli taki sposób obróbki czerwonego szlamu, który pozwolił stworzyć odpowiedniki betonu, gliny, glazury i szkliwa. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Dzięki wynalazkowi realna staje się wizja rezygnacji z pozyskiwania kolejnych surowców pierwotnych. Przy doborze odpowiedniej metody, w przemyśle będzie można wykorzystać istniejące już produkty wtórne.

Red Mud – eleganckie naczynia w fazie testów

Efektem pracy studentów jest „Red Mud” – seria minimalistycznych i eleganckich naczyń. W zestawie znalazły się m.in. talerze, kubki, wazony, misy i imbryki. Dzięki odpowiednim technikom i temperaturom wypalania naczynia mają różne kolory. Mogą więc być jasne, czerwone lub niemal czarne.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Kolekcja Red Mud zyskuje duże uznanie na wystawach desingu na całym świecie. Póki co, wynalazek wciąż znajduje się jednak w fazie testowej, a metody opracowanej przez studentów nie wykorzystano w produkcji. 

Źródło: whitemad.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.