Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych chcą wybudować gigafabrykę

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych chcą wybudować gigafabrykę

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował “mapę drogową” dla przemysłu fotowoltaicznego w Polsce. Przedstawia ona plany inwestycyjne i cele producentów w branży fotowoltaicznej. Mapa wiąże się z działaniami zrzeszenia przedsiębiorstw “Przemysłowy Panel PV”, którego członkowie chcą w ciągu najbliższej dekady wybudować gigafabrykę ogniw fotowoltaicznych.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wzmocnienie lokalnego biznesu

Działania Przemysłowego Panelu PV poparł już rząd, który widzi szansę dla rozwoju polskiej branży, szczególnie ze względu na przejście na mniejsze łańcuchy dostaw w fotowoltaice oraz skierowanie na lokalne technologie:

Koronawirus uzmysłowił nam, że dla zachowania niezależności technologicznej i bezpieczeństwa dostaw w obszarze inwestycji w infrastrukturę fotowoltaiczną, Polska i Europa muszą wspólnie produkować nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także półprodukty i ogniwa stosowane w modułach. Wiemy już, że niezbędna jest większa integracja rynków, która ułatwia tworzenie łańcuchów produkcji i dostaw komponentów dla instalacji OZE  – napisała w przedmowie do raportu Jadwiga Emilewicz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Członkowie PPPV

Panel zrzesza obecnie 10 przedsiębiorstw, między innymi: Bruk-Bet Solar, Hanplast, ML-System, Corab, JBGPV. Obecnie każde z nich ma własne plany inwestycyjne i cele do osiągnięcia. Część z nich można zebrać do jednej kategorii, czyli zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2025 roku w trzech segmentach: produkcja ogniw do 1 GW/rok, całych modułów do 1 GW/rok, konstrukcji wsporczych (1 GW/rok). Oprócz tego zakładany jest też wzrost produkcji akcesoriów, a także rozwój potencjału eksportowego.

Budowa fotowoltaicznej gigafabryki za miliard złotych

Działania te mają być konkurencyjne dla dominacji chińskich produktów fotowoltaicznych w Polsce, ale również i na innych rynkach. Żeby jednak stać się zauważalnym graczem, polski przemysł musi się rozwinąć. Dlatego też jednym z celów PPPV jest budowa do 2030 roku jednej giga-fabryki, która miałaby osiągnąć samodzielnie zdolności produkcyjne rzędu 1 GW rocznie. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

„Flagowa, wspólna inicjatywa firm przemysłowych dotycząca budowy nowoczesnej Giga-Fabryki ogniw fotowoltaicznych z budżetem rzędu 1 mld zł, to przykład narodowego programu gospodarczego nakierowanego na wzrost bezpieczeństwa technologicznego, który pobudzi sferę innowacji oraz otworzy możliwości nawiązania partnerskiej współpracy technologicznej z unijnymi firmami w komplementarnych miejscach łańcucha dostaw”dodaje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.