Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych chcą wybudować gigafabrykę

Polscy producenci paneli fotowoltaicznych chcą wybudować gigafabrykę

Instytut Energetyki Odnawialnej opublikował “mapę drogową” dla przemysłu fotowoltaicznego w Polsce. Przedstawia ona plany inwestycyjne i cele producentów w branży fotowoltaicznej. Mapa wiąże się z działaniami zrzeszenia przedsiębiorstw “Przemysłowy Panel PV”, którego członkowie chcą w ciągu najbliższej dekady wybudować gigafabrykę ogniw fotowoltaicznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wzmocnienie lokalnego biznesu

Działania Przemysłowego Panelu PV poparł już rząd, który widzi szansę dla rozwoju polskiej branży, szczególnie ze względu na przejście na mniejsze łańcuchy dostaw w fotowoltaice oraz skierowanie na lokalne technologie:

Koronawirus uzmysłowił nam, że dla zachowania niezależności technologicznej i bezpieczeństwa dostaw w obszarze inwestycji w infrastrukturę fotowoltaiczną, Polska i Europa muszą wspólnie produkować nie tylko moduły fotowoltaiczne, ale także półprodukty i ogniwa stosowane w modułach. Wiemy już, że niezbędna jest większa integracja rynków, która ułatwia tworzenie łańcuchów produkcji i dostaw komponentów dla instalacji OZE  – napisała w przedmowie do raportu Jadwiga Emilewicz, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rozwoju.

Członkowie PPPV

Panel zrzesza obecnie 10 przedsiębiorstw, między innymi: Bruk-Bet Solar, Hanplast, ML-System, Corab, JBGPV. Obecnie każde z nich ma własne plany inwestycyjne i cele do osiągnięcia. Część z nich można zebrać do jednej kategorii, czyli zwiększenie zdolności produkcyjnych do 2025 roku w trzech segmentach: produkcja ogniw do 1 GW/rok, całych modułów do 1 GW/rok, konstrukcji wsporczych (1 GW/rok). Oprócz tego zakładany jest też wzrost produkcji akcesoriów, a także rozwój potencjału eksportowego.

Budowa fotowoltaicznej gigafabryki za miliard złotych

Działania te mają być konkurencyjne dla dominacji chińskich produktów fotowoltaicznych w Polsce, ale również i na innych rynkach. Żeby jednak stać się zauważalnym graczem, polski przemysł musi się rozwinąć. Dlatego też jednym z celów PPPV jest budowa do 2030 roku jednej giga-fabryki, która miałaby osiągnąć samodzielnie zdolności produkcyjne rzędu 1 GW rocznie. 

„Flagowa, wspólna inicjatywa firm przemysłowych dotycząca budowy nowoczesnej Giga-Fabryki ogniw fotowoltaicznych z budżetem rzędu 1 mld zł, to przykład narodowego programu gospodarczego nakierowanego na wzrost bezpieczeństwa technologicznego, który pobudzi sferę innowacji oraz otworzy możliwości nawiązania partnerskiej współpracy technologicznej z unijnymi firmami w komplementarnych miejscach łańcucha dostaw”dodaje Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.