Elektrobusy w Inowrocławiu

Na ulice Inowrocławia wyjechały nowe autobusy hybrydowe typu plug-in. Władze miasta chcą, by niebawem pojazdy ekologiczne stanowiły cały tabor miejskiego przewoźnika.

Przed wejściem do normalnej eksploatacji autobusy przez kilka tygodni przechodziły badania techniczne. Teraz władze miejskiego przewoźnika uznały, że czas na sprawdzenie ich w praktyce.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Inowrocław zakupił szesnaście nowych autobusów – osiem pojazdów w pełni elektrycznych i osiem hybryd typu plug-in. Te ostatnie właśnie rozpoczęły swoje kursowanie po mieście.

Hybrydy te pokonują około siedemdziesiąt procent trasy na zasilaniu elektrycznym. Dzięki opcji plug-in można doładowywać je z sieci energetycznej, i tak właśnie wygląda to w Inowrocławiu – na przystankach końcowych zainstalowano specjalne ładowarki. Ładowanie pojazdu trwa od trzech do sześciu minut; po tak krótkim czasie autobus może ruszyć ponownie w trasę.

Dodatkowe ładowanie ogniw odbywa się także w nocy w zajezdni autobusowej. Tam też ładuje się pojazdy czysto elektryczne, które całą trasę pokonują na zasilaniu tego rodzaju.

Cała inwestycja miejska kosztować ma niemalże czterdzieści milionów złotych. Jedynie piętnaście procent kosztów pokrywa miasto, pozostałe środki pochodzą z dofinansowania z Unii Europejskiej. Nie jest to pierwszy taki zakup Inowrocławia – już trzy lata temu Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji zakupiło dwanaście hybryd i elektryków.