Elektryczne autobusy także w Moskwie od 2018 roku

Podczas Petersburskiego Międzynarodowego Forum Gospodarczego (z ros. ПМЭФ) obywającego się na początku czerwca br. Mer Moskwy Sergiej Sjemjonowicz Sobjanin poinformował, że władze stolicy Rosji mają na celu stopniowe zastępowanie zwykłych autobusów miejskich autobusami elektrycznymi w celu poprawy sytuacji ekologicznej w mieście.

Podczas międzynarodowego spotkania Mer Moskwy sygnował umowę ustanawiającą państwowe konsorcjum pojazdów elektrycznych. Współtwórcami projektu jest rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego, Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Ministerstwo Transportu oraz spółka Rostelekom, Rossetti, Kamaz i Sollers. W ramach działalności nowego podmiotu będą opracowywać i tworzyć zaawansowane technologie w dziadzienie dedykowanego transportu miejskiego.

Jak wskazują rosyjskie media, władze miasta są gotowe na sygnowanie porozumień na zakup nowych autobusów na okres od trzech do pięciu lat. Umowy będą przede wszystkim dotykać krajowych producentów oraz przewiduje się wstępnie zakup około 300 pojazdów w skali roku.

Agencja TASS powołując się na informacje urzędu Mera Moskwy informuje, że na skutek wymiany modeli pojazdów używanych w transporcie publicznych w Moskwie została zmniejszona ilość szkodliwych emisji do atmosfery z transportu lądowego – w 2017 roku zmniejszyła się ona o 50 razy w porównaniu do poziomu emisji w 2010 roku.

Źródło: GreenEvolution, TASS,