Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Elektryczne ciężarówki – na jakich trasach się sprawdzą

Elektryczne ciężarówki

Elektryczne ciężarówki – na jakich trasach się sprawdzą

Ostatnio pisaliśmy o wzrastającej popularności elektrycznych ciężarówek, podyktowanej m.in. rosnącymi wymaganiami w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla. Poszczególne kraje wyznaczają konkretne lata, w których zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi. W Norwegii i Holandii takie przepisy wejdą w życie już w 2025 roku.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Logistyka i transport odpowiadają za 3-5% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Nic dziwnego zatem, że zarówno producenci ciężarówek, jak i właściciele flot podejmują działania, aby zneutralizować wpływ tych sektorów na klimat

Firma konsultingowa McKinsey & Company przeanalizowała, które zastosowania e-ciężarówek mają szansę upowszechnić się najwcześniej. Analiza uwzględniła takie czynniki jak wymagany zasięg na trasie, ładowność pojazdu, przewidywalność podróży, dostęp do infrastruktury ładowania i zapotrzebowanie na łańcuch chłodniczy. 

Lekkie samochody użytkowe z dostawą na ostatniej mili (LCV)

W logistyce terminem “ostatnia mila” określa się transport dóbr z węzła komunikacyjnego do finalnego odbiorcy. Takie trasy są zazwyczaj krótkie (poniżej 100 km dziennie) i nie wiążą się z transportem ciężkich lub chłodniczych ładunków. 

Dzisiejsze akumulatory elektryczne mogą z łatwością sprostać tym zadaniom, często bez konieczności ładowania podczas trasy. Jak czytamy w raporcie McKinsey, akumulator o mocy 100 kWh jest w stanie obsługiwać samochód dostawczy pokonujący ok. 130 km dziennie. 

Pojazdy o średniej ładowności do dystrybucji towarów sypkich (MDT)

W tym przypadku MDT przemieszczają się pomiędzy jednostkami administracyjnymi w celu dystrybucji towarów suchych. Oznacza to dostarczanie dóbr z magazynów do hurtowni, supermarketów lub niewielkich sklepów. 

E-ciężarówki mają zatem określoną trasę dzienną, a także znają długość dystansu, który muszą pokonać. Wynosi on zazwyczaj ok. 200 km. Ponieważ plan trasy uwzględnia także postój po dotarciu do celu, e-ciężarówka może być wówczas ładowana. 

Pojazdy ciężarowe o dużej ładowności pokonujące długie trasy (HDV)

Omawiany przypadek obejmuje ciężkie pojazdy użytkowe (klasy 7 i 8), które pokonują duże odległości w celu dostarczenia towarów z portów lub zakładów produkcyjnych do centrów dystrybucji oraz magazynów. 

Dokładne dystansy pozostają przewidywalne i stałe, z zasięgiem nawet 400 km. Trasa pokonywana jest naprzemiennie przez dwóch kierowców, dzięki czemu długotrwałe postoje nie są wymagane. Jednak biorąc pod uwagę skomplikowane cykle serwisowe, elektryczne HDV upowszechnią się jako ostatnie i będą potrzebować doładowania na określonych przystankach podczas podróży. 

Źródło: mckinsey.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.