Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Embargo na rosyjską ropę w Europie w najnowszym pakiecie sankcji UE. Które kraje się wyłamały?

Embargo na rosyjską ropę w Europie w najnowszym pakiecie sankcji UE. Które kraje się wyłamały?

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen przedstawiła nowy pakiet sankcji, jakie zostaną nałożone na Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę. Powrócił temat wprowadzenia całkowitego zakazu importu ropy z Rosji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Dzień Europy i pokój między krajami

Ursula Von der Leyen przemawiała 4 maja z okazji zbliżającego się Dnia Europy, przypadającego na 9 maja. Coroczne obchody skupiają się na szerzeniu pokoju i jedności w Europie. Historyczne przemówienie Roberta Schumana, które spisano później jako deklarację Schumana, zapoczątkowało w Europie nowy porządek, w którym nie ma mowy o agresji i wojnach pomiędzy europejskimi narodami.

Bezpieczeństwo Ukrainy zdecyduje o dalszym rozwoju Europymówiła przewodnicząca, odwołując się do zbliżającego się święta Europy.Chcemy, aby Ukrainę wygrała tę wojnę i jej w tym pomożemydodala w kontekście oferowanej pomocy dla Ukrainy.

Czytaj też: Embargo na rosyjską ropę – co może oznaczać dla świata?

Nie ma miejsca na agresję. Embargo na ropę z Rosji

Ursula von der Leyen ogłosiła kolejny pakiet sankcji skierowany do Rosji. Szefowa KE stwierdziła, że prezydent Rosji tonie, ale wszystkie nakładane do tej pory sankcje nie wywołały odwrotu wojsk Rosji i nie powstrzymało jej od agresji. Obecnie, celem jest jak największe wywarcie presji na Rosję przy zachowaniu jak najmniejszych strat ekonomicznych. 

– Dlatego nakładamy embargo na rosyjską ropę w Europiestwierdziła Ursula von der Layen podczas przemówienia w siedzibie Komisji Europejskiej.

Propozycja całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy zakłada wprowadzenie go w ciągu pół roku. Embargo miałoby też dotyczyć produktów rafinowanych, a wprowadzenie zakazu ich importu weszłoby w życie do końca roku. 

Von der Layen dodała, że wprowadzenie embargo nie będzie dla nikogo łatwe, ale jest to konieczny krok, aby skończyć ze przestarzałym modelem zależności od rosyjskich surowców. 

Kto zrezygnował z embarga na rosyjską ropę?

Komisja Europejska uwzględniła w decyzji możliwość zwolnienia danego kraju z embarga na rosyjską ropę. Czasowe zwolnienie z wprowadzenia go zarówno Węgry, jak i Słowacja będę co najmniej do końca 2023 roku korzystać z rosyjskich surowców.

źródło: twitter.com/vonderleyen, europeday.europa.eu

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.