Enercon przechodzi z Europy do Ameryki Południowej. W planach farma odporna na trzęsienia ziemi

Po spadku inwestycji w rodzimych Niemczech, Enercon inwestuje na rynku Ameryki Łacińskiej. W jednym z najnowszych projektów producenta, jest gigantyczna farma wiatrowa na Pustyni Atakama. Wyzwaniem jest dostosowanie urządzeń do warunków geologicznych – pustynia znajduje się na styku dwóch płyt tektonicznych.

Na niemieckim rynku trwa spadek inwestycji w farmy wiatrowe. W związku z tym Enercon został zmuszony do restrukturyzacji i zwolnienia około 1/6 swoich pracowników oraz zrezygnowania z produkcji łopat do swoich wiatraków. Zmianę ma przynieść przejście do Ameryki Łacińskiej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Podpisana umowa z chilijską grupą energetyczną Colbun zobowiązuje Niemców do wybudowania farmy wiatrowej o mocy 607 MW. Jej powierzchnia ma wynieść 80 km2. Teren ten wydzierżawił Colbun od chilijskiego rządu na okres 30 lat. Enercon ma tam postawić 132 turbiny.

Tamtejsze przepisy budowlane są odmienne od europejskich i uwzględniają potencjalne zagrożenie trzęsieniami ziemi. Wymusza to na Niemcach modyfikację swoich wiatraków. Tamtejsze trzęsienia mogą przekraczać nawet 7 stopni w skali Richtera.